Burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński uzyskał wotum zaufania oraz jednogłośne absolutorium z tytułu wykonania budżetu za ubiegły rok. Choć niektórzy radni mieli uwagi, m.in. co do niedostatecznego dialogu z mieszkańcami, to wyrazili uznanie dla pracy burmistrza w 2025 r.
W "zaledwie" dwie godziny - zupełnie inaczej niż w Żukowie, gdzie sesja trwała prawie 12 godzin - w Kartuzach uporano się z przekazaniem radnym raportu o stanie gminy oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 r.
Wiceburmistrz Sylwia Biankowska w zwięzły sposób przedstawiła radnym raport i omówiła najważniejsze kwestie z działalności samorządu, realizowanych programów społecznych, oświatowych i inwestycyjnych. Radni nie mieli uwag ani zbyt wielu pytań. Poruszono jedynie sprawy dotyczące niedostatecznej bazy sportowej w szkołach m.in. w Mirachowie czy Staniszewie czy wciąż nieskanalizowanych części gminy, m.in. Kalisk czy Mezowa.
- Obecnie powstaje dokumentacja na dokończenie rozbudowy sieci kanalizacji w Łapalicach, w Mezowie są odcinki zaprojektowane przez mieszkańców - chcemy kontynuować te odcinki poprzez działania KPWiK-u. Jest pozwolenie na budowę sieci w Brodnicy Górnej, Dzierżążno, Kiełpino. Na kolejne dwa lata mamy dużo projektów, wiemy też, że przed nami dużo pracy, jeśli chodzi o pozostałe części gminy - powiedziała Sylwia Biankowska.
Ostatecznie radni zagłosowali za udzieleniem burmistrzowi Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu wotum zaufania. "Za" było 17 osób, dwie wstrzymały się od głosu.
Następnie kartuscy radni otrzymali skondensowaną dawkę wiedzy o wykonaniu budżetu w 2025 r. Jak poinformował burmistrz - dochody gminy w 2025 roku wyniosły 312 813 442,48 zł, a ich realizacja stanowiła 98,54% planu wynoszącego 317 450 754,59 zł.
Wydatkowano zaś 310 168 347,55 zł, co wynosi 90,26% planu. Dług gminy na koniec 2025 r. wyniósł 83 mln zł - zmalał o 11 mln zł w stosunku do 2024 r.
Na inwestycje przeznaczono 71 mln zł. Wśród najważniejszych ubiegłorocznych przedsięwzięć wymieniono m.in. budowę kąpieliska w Kartuzach, sali sportowo-widowiskowej przy SP nr 2 w Kartuzach, drogi prowadzącej nad jezioro Białe w Prokowie-Ucisku, przebudowę strażnicy OSP w Dzierżążnie, modernizację boisk sportowych przy szkołach w Kartuzach, Grzybnie i Kiełpinie czy modernizację budynku pokolejowego w Kartuzach.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"31046"}
Daniel Dobka z klubu KO w Kartuzach chwalił skuteczne gospodarowanie środkami publicznymi przez władze gminy, ale nie omieszkał wyrazić kilku wątpliwości.
- Mieszkańcy w wielu częściach gminy wskazują na wciąż te same problemy, m.in. stan dróg lokalnych, brak kanalizacji, potrzebne inwestycje oświatowe, bezpieczeństwo na drogach, oświetlenie - mówił. - W mojej ocenie potrzebne jest bardziej konsekwentne priorytetyzowanie inwestycji oraz większa systemowość ich realizacji. W wielu wypowiedziach powtarza się wątek, że nie jest problemem brak dużych inwestycji, ale opóźnienia i przesunięcia terminów małych, codziennych remontów, budowy oświetlenia itp.
Wskazywał także na niedostateczny jego zdaniem dialog władz gminy z mieszkańcami.
- To sygnał do poprawy przejrzystości. Powinny odbywać się konsultacje, a mieszkańcy powinni zostać włączeni w proces planowania - powiedział.
Pomimo tych uwag wszyscy radni jednogłośnie zagłosowali nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium.
Mieczysław Grzegorz Gołuński dziękował za tę decyzję.
- Jestem tyle lat w samorządzie, ten wynik głosowania jest niesamowity - powiedział,
Nawiązał do uwag Daniela Dobki.
- Jeśli jest możliwość aplikowania po duże środki zewnętrzne, to będziemy to robić, takie są priorytety - mówił.
Podziękował kierownikom wydziałów, dyrektorom szkół i instytucji za ich pracę. Otrzymał także kwiaty od zgromadzonych gości.
Zxc14:40, 24.06.2026
Kartuzy rządzone przez ormowców i ubeków, ciekawe czy też badają ich w szpitalu jak ich kolesiów z PO w szpitalu śmierci jakim jest słynny szpital południowy w warszawce.
ZXXXc15:10, 24.06.2026
I znowu nikt nie miał odwagi ??? Brawo dla p. Dobki za jakikolwiek uwagi - byłoby pewnie tego więcej...
BRAWO15:13, 24.06.2026
brawo dla p. Dobki czyżby jedyny odrobił lekcje :)
Ormoland i s-ka 15:17, 24.06.2026
Jednogłośne absolutorium w świętej pamięci stolicy Kaszub .Wśród radnych nie było ani jednej osoby która odważyłaby się zagłosować inaczej Wszyscy zgodnie podpisali się pod tym co dzieje się w naszym mieście .Rada miejska w pełni podpisuje się pod zaoraniem Kartuz ,zupełnym upadkiem chyba już coraz bardziej byłej stolicy Kaszub
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz