Papier do drukarek, ręczniki papierowe czy wreszcie papier toaletowy - to jedne z produktów, które zdrożały najbardziej. Jak to możliwe, skoro surowca do ich produkcji nie brakuje? Mało tego - do niedawna skupy makulatury nie tylko nie płaciły za ten rodzaj odpadów, ale wręcz pobierały od klientów opłatę za ich przyjęcie. Zapytaliśmy właściciela skupu makulatury na czym polega problem.
Papier jest jednym z odpadów, który podlega recyklingowi. Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii można go przetwarzać po wielokroć. Do pewnego momentu nie było problemu z pozbyciem się makulatury. Skupy przyjmowały ją chętnie, a osoby oddające makulaturę mogły liczyć na zapłatę za dostarczony surowiec. Wszystko zmieniło się w ubiegłym roku.
- W okresie od sierpnia do października ceny makulatury, a zwłaszcza tej w postaci szarego kartonu poleciały na łeb. To był spadek o 94 proc. Ceny spadły praktycznie do zera - mówi pan Paweł, który prowadzi skup makulatury i innych surowców w Żukowie. - W przypadku makulatury kolorowej spadki w ciągu pięciu miesięcy nie były może aż tak duże, ale był to poziom 70 procent. Nadal więc bardzo dużo.
Jak mówi właściciel firmy, doszło do tego, że za dostarczoną makulaturę nie tylko nie mogli niczego zapłacić, ale wręcz musieli pobierać opłatę od klientów.
- Operujemy na zezwoleniach i nie możemy przyjąć więcej surowca niż przewiduje nasze zezwolenie. Przyjęcie makulatury stało się w pewnym momencie dla nas po prostu na tyle kosztowne, że musieliśmy pobierać opłatę od klientów. Nikt nie chciał odbierać od nas surowca, więc sytuacja stała się problematyczna - mówi pan Paweł. - Osoby indywidualne po prostu przestały dostarczać makulaturę. Firmy były w nieco gorszej sytuacji, bo one po prostu musiały się pozbyć makulatury, chociażby z opakowań.
[ZT]44094[/ZT]
W tym samym czasie ryza papieru do drukarki nie tylko nie staniała, ale wręcz ceny poszły w górę. To samo dotyczy cen ręczników papierowych czy papieru toaletowego. Tutaj - jak wynika z oficjalnych danych - podwyżki wynoszą od 47 do 59 procent rok do roku.
Jak to możliwe? Pan Paweł przyznaje, że wolałby nie spekulować na ten temat.
- Rzeczywiście pewnym problemem dla papierni mogły być rosnące ceny celulozy, która jest jednak niezbędnym składnikiem do produkcji papieru, a do tego doszły ceny energii - mówi przedsiębiorca. - Faktem pozostaje jednak, że w naszej branży skup makulatury stał się w pewnym momencie zupełnie nieopłacalny. W tej chwili jest już o tyle lepiej, że odbieramy makulaturę, ale już nie pobieramy za to żadnej opłaty. Ale nadal nie możemy zaoferować żadnej ceny za ten surowiec. Po prostu go odbierzemy i tyle.
Na terenie firmy pana Pawła widać spore ilości zgromadzonej makulatury. Nie wiadomo kiedy uda się ją sprzedać. Otwarte pozostaje jednak pytanie, co w ostatnich miesiącach działo się z makulaturą, która w normalnych warunkach trafiłaby do skupu. Niewykluczone, że część tego rodzaju odpadów posłużyła jako opał w przydomowych piecach.
Ale aspekt ekologiczny jest tutaj zresztą bardzo istotny.
- W minionych w zbiórkę makulatury mocno angażowały się szkoły. Uczniowie jednej z naszych zaprzyjaźnionych szkół zbierali rocznie 30 ton makulatury. Przy obowiązujących do niedawna stawkach to przekładało się na całkiem spore kwoty, które mogły zostać przeznaczone na cele szkoły i stanowiły realną zachętę do segregacji odpadów - mówi pan Paweł. - Teraz szkoły wstrzymały się ze zbiórkami makulatury i trudno się dziwić. Wiele wskazuje jednak na to, że idzie ku dobremu i będzie lepiej. Dla nas to także ważne, bo chcielibyśmy, aby branża recyklingowa broniła się także ekonomicznie.
Kpt Stopczyk 11:12, 03.03.2023
Panie redaktorze, ja wiem że faktury za środki czystości powinny iść na makulaturę ale kto to dzisiaj skupuje ? Ale jak pan redaktor woli to Franz ma Camele.
Obserwator 211:37, 03.03.2023
Ceny papieru toaletowego rosna jedynym rozwiazaniem spalać papier bedziemy mieli cieplo
Dobra Zmiana12:05, 03.03.2023
Wszystko idzie w dobrym kierunku :D:D:D
To nie jest już nawet PRL 2.0, bo za PRL skupy działały prężnie.
Teraz tylko legitymacja partyjna tych złodziei. Tyle zostało.
Będziemy po tych kretynach 100 lat wracać na stabilny grunt.
Pisiorek 12:43, 03.03.2023
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
@Dobra Zmiana12:33, 03.03.2023
Też się zastanawiam kto to wszystko posprząta. 30 lat jakiegoś rozwoju, budowania normalności, a im potrzeba było dosłownie parę lat żeby rozwalić wszystko
Mafia nie dba17:31, 03.03.2023
o teren i ludzi na którym grasuje, lecz wyłącznie o własny bandycki interes, wpływy i kasę.
Użytkownik12:41, 03.03.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Mieszkaniec13:57, 03.03.2023
Jak się ogląda tylko TVP lub TVP info to nasz kraj mlekiem i miodem płynonca
# mieszkaniec 14:22, 03.03.2023
Oglądając TVNiemiecki odnosi się wrażenie że u nas gorzej niż u banderowców.
jo,15:20, 03.03.2023
masz wtedy wrażenie, że cię coś w oczy kole, joooo !!!
.... 15:39, 03.03.2023
Jawohl, herr volksdojcz !
Makulatura16:24, 03.03.2023
To o co tu chodzi papier coraz droższy w sklepach a skupy nie chcą makulatury. Gdzie tu logika, jakieś lobby ma na to wpływ?
Nawet za komuny 17:35, 03.03.2023
były skupy makulatury i butelek, ale kaczokomuna nie potrafi tego ogarnąć- ***** ???
Obserwator18:19, 03.03.2023
To ciekawe, firmie BAT opłacało się zatrudnić pracowników, zakupić belarkę żeby nie płacić za wywózkę odpadów papierowych i plastikowych. Przyjeżdża firma z Polski i odbiera przygotowane odpady. I jeszcze za nie płacą.
A innym się nie opłaca. ?
Matileńka19:20, 03.03.2023
Jaka firma z Polski idbiera? Poproszę namiary....
Card11:37, 04.03.2023
Zgadzam się z właścicielem skupu, to trudny temat, a państwo nie dotuje i nie bardzo ma gdzie przetwarzać maku, choć wiadomo teoretyczne pięć GEPEC wszystko przyjmie wystarczy odpowiednio ten surowiec sprawować.
Lopez 13:09, 04.03.2023
Czas pożegnać WSZYSTKIE partie telewizyjne i ludzi z nimi związanych. Oni są do zagospodarowania co najwyżej w zakładach komunalnych lub jako wolontariat przy segregacji makulatury! I tu pojawia się szansa dla tej branży! RDiP
Jaro21:20, 04.03.2023
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze
PieniądzeTOnieWSZYST00:14, 05.03.2023
Zawsze marzył mi się własny skup butelek. Papier to przeszłość, czas zainwestować w szkło.
3 4
ale ty musisz być stary dziad
że też tobie się chce tak siedzieć przed kompem i tak bluzgać całymi dniami
nie masz nic innego do robienia?
ale tak na prawdę nic a nic? siedzisz tak sam w swojej klitce, sam zapewne bo kto by z takim dziadem wytrzymał i uprzykrzasz życie jak się da, chociaż zdalnie w necie
żałosny jesteś
1 4
Dziadzia, zmień pampersa bo zwieracze puszczają ci.