Zamknij

Podzielili się wspomnieniami o dzieciństwie i młodości w Glinczu. Zobacz film!

11:49, 08.12.2021 M.Dzienisz Aktualizacja: 13:00, 08.12.2021
Skomentuj fot. screen z: YouTube/Wspomnienia nie do zaopmnienia fot. screen z: YouTube/Wspomnienia nie do zaopmnienia

O tym, jak przed laty żyło się w Glinczu, opowiedzieli jego mieszkańcy. Swoje wspomnienia zarejestrowali na filmie. Można usłyszeć, jak wyglądała kiedyś nauka w szkole, jak pieszo chodziło się do Żukowa, a także stało się w długich kolejkach po chleb czy mięso.  

W filmie "Wspomnienia nie do zapomnienia" mieszkańcy Glincza opowiadają o swoim dzieciństwie i młodości w XX wieku - czasach powojennych i późniejszych. Wspominają czasy, gdy nie było autobusów i pociągów dojeżdżających do miejscowości, a aby zdobyć chleb, stało się kilka godzin w kolejkach. Opowiadają o jedynym lekarzu w okolicy - doktorze Dunajskim, o porodach, które wówczas odbywały się w domach w asyście akuszerek lub kobiet z najbliższej rodziny. 

Mieszkańcy przypominają sobie ciężką pracę na roli przed rozwojem technologii i pomoc rodzicom, dziadkom w prowadzeniu gospodarstwa. 

- Ciągniki to wówczas była rzecz nie do pomyślenia. Kiedyś była to głównie obróbka końmi - wspomina Witold Ślaski. 

Nie było tak, że dzieci powiedziały "nie". Trzeba było iść w pole dodaje Mieczysław Jacek Lubecki. 

Opowiadają o życiu bez telewizora i telefonów. Wspominają, jak latem jako dzieci kąpali się w rzece, a zimą urządzali kuligi, zjeżdżali na sankach i budowali "lodową karuzelę". Przypominają sobie swoje młodzieńcze "prywatki" z towarzyszeniem muzykantów. Wszystkie te opowieści wywołują uśmiech, a nawet i wzruszenie. Wypowiedzi mieszkańców przeplatane są archiwalnymi zdjęciami.

Film powstał z inicjatywy Izabeli Małychy, sołtysa Glincza oraz Hanny Ratowt i Aleksandry Uchman. Był to ich filmowy debiut. 

- Realizacja filmu wiązała się z żmudną pracą, ale jednocześnie dała nam wiele satysfakcji. Prawdziwą przyjemnością było prowadzenie wywiadów - podkreśla Izabela Małycha. - Wspólnie z mężem dokonywałam wyboru scen, omawialiśmy również ich kolejność, co nie było łatwym zadaniem. Natomiast Zbigniew Gruba wszystko sfilmował i profesjonalnie zmontował. 

W filmie wystąpili: Izabela Formela, Magdalena Formela, Zbigniew Gruba, Bogumiła Jakóbczyk , Wojciech Kankowski, Irena Kitowska, Bernard Kosater, Mieczysław Jacek Lubecki, Alfons Malc, Jan Malinowski, Izabela Małycha, Hanna Ratowt, Robert Regliński, Elżbieta Rybandt, Witold Ślaski, Aleksandra Uchman, Regina Wicka, Genowefa Zasada oraz Kamila Zielińska Formela.

Scenariusz i realizacja: Izabela i Tomasz Małycha, Hanna Ratowt oraz Aleksandra Uchman. Kamera i montaż: Zbigniew Gruba. Oprawa muzyczna filmu: Justyna Belgrau i Piotr Kitowski. Animacje: Zofia Małycha.

Premiera filmu miała miejsce pod koniec listopada w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie. Projekt dofinansowano w ramach Funduszu Akumulator Społeczny.

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

MiłoMiło

1 10

Nie czytałem artykułu, ale trzy gorsze wrzucę, inicjatywa jak najbardziej ok, ale czy tylko mnie razi ta czcionka zalatująca rosyjskim alfabetem? 13:57, 08.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PramPram

5 1

Takie objawy po przyjęciu sputnika 15:27, 08.12.2021


reo

RodusikRodusik

6 0

Oglądałam z zapałem i bardzo mi się podobało. Wspaniałe wspomnienia. 14:31, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarzenaMarzena

5 0

Moja prababcia babcia pochodzila z Glincza nazwisko rodowe Garcia.? 17:00, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OjejOjej

4 0

I zapewne nikt nie narzekał? Wtedy, być burmistrzem-naczelnikiem, to było dopiero życie...prawda? 17:40, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HmmmHmmm

2 5

I na takie realizowanie jakiegoś swojego filmowego hobby są dofinansowania zamiast przeznaczyć pieniądze na coś pożytecznego 18:35, 08.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NiestetyNiestety

2 1

Głodny człowiek nie doceni takich projektów. I nic w tym dziwnego. 19:34, 08.12.2021


mmmm

6 1

Film genialny :) Pozdrowienia dla mieszkańców Glincza 20:33, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnnAnn

6 0

Moi dziadkowie i tatuś najukochańszy na świecie jest z Glincza. Bedziemy czekać na kolejne odcinki wspomnień. Pozdrawiam serdecznie wszystkich z rodziny Drewing.? 23:39, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmm

1 1

Odnośnie wypowiedzi o początku II WŚ w Glinczu. Ludzie zabrani zostali do obozu do Borkowa. Żona Kunikowskiego (niemka) - poprosiła o uwolnienie więźnia/więźniów SSmana - bezskutecznie. Rozstrzelani w Sarnim Dworze - z dużym prawdopodobieństwem ciała pod koniec wojny przewieziono do mogiły w Piaśnicy. 18:09, 09.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%