Jerzy Stachurski oraz pośmiertnie Janusz Mamelski zostali w tym roku nagrodzeni Ryngrafami Witosława - wyjątkowymi wyróżnieniami przyznawanymi za zasługi dla języka kaszubskiego. Uroczystość odbyła się już po raz dziewiąty w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej.
Ryngrafy Witosława to nagrody przyznawane przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego osobom, które mają szczególny wkład w rozwój, ochronę i promocję języka kaszubskiego.
Wyróżnienie nawiązuje do średniowiecznego rycerza Witosława, przedstawionego w "Życiu i Przygodach Remusa" A . Majkowskiego. Wśród nagrodzonych do tej pory są m.in. prof. Edward Breza, prof. Jerzy Treder, Danuta Pioch, a także wybitna aktorka Danuta Stenka.
W tym roku członkowie Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego postanowili uhonorować Jerzy Stachurskiego - kompozytora, poetę piszącego w języku polskim i kaszubskim, autora sztuk scenicznych dla dzieci, widowisk teatralnych, piosenek, kolęd i pastorałek, a także pedagoga, który przez lata (do 2019 r.) był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Czeczewie (gm. Przodkowo).
[FOTORELACJA]27974[/FOTORELACJA]
Laudację na cześć Jerzego Stachurskiego wygłosił Eugeniusz Pryczkowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego, członek władz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, kaszubski działacz, dziennikarz, wydawca i autor tekstów. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na bogatą i wszechstronną twórczość Jerzego Stachurskiego, na jego utwory, które są lubiane przez młodzież i stanowią bazę do nauki języka kaszubskiego.
Ryngrafem Witosława uhonorowano też pośmiertnie Janusza Mamelskiego. Wyróżnienie odebrała córka tego znanego na Kaszubach poety, prozaika, tłumacza, autora książek z legendami kaszubskimi oraz wierszami dla dzieci. Janusz Mamelski urodził się w Staniszewie (gm. Kartuzy) i pracował tam jako nauczyciel języka kaszubskiego w tamtejszym Zespole Szkół. Zmarł w wyniku wypadku w kwietniu 2022 r.
Laudację na jego cześć wygłosił w całości po kaszubsku Tomasz Fopke, znany kompozytor i literat tworzący głównie w języku kaszubskim, animator kultury kaszubskiej, działacz społeczny. Cytował fragmenty utworów Janusza Mamelskiego zwracając uwagę na to, że tworzył on często utwory z dużą dawką humoru, ale i refleksji.
- Janusz Mamelski nadal żyje wśród nas, dzięki swojej twórczości - mówił Tomasz Fopke.
Uroczystość wręczenia ryngrafów połączona odbywa się w ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej tradycyjnie na zakończenie Szkolnego Dnia Kaszubskiego.
4 0
Wójta nie zaprosili.Jaka szkoda. Pewnie kombinuje jak nie zapłacić nauczycielom za zastępstwa.
0 0
A skąd się tam wzięła zebra???
2 0
Jak za komumy.
2 0
Jeden le gedel ple kaszebsci Ale pledarynci wzole
1 0
Ludzie wyjdźcie w końcu z komuny