73 podmioty medyczne z naszego regionu uzyskały dotacje unijne na rozwój. Kwota wsparcia dla pomorskich placówek to prawie 30 mln złotych. Wśród nich są przychodnie m.in. z Kartuz i Somonina.
Jak informuje NFZ. Przyznane dofinansowanie w założeniach ma pokryć pełny koszt planowanych inwestycji. Dotacje umożliwią poprawę warunków leczenia pacjentów i pracy personelu Fundusze zostały przyznane przychodniom na trzy typy inwestycji: zakup nowoczesnego sprzętu medycznego pozwalającego na szybszą i skuteczniejszą diagnostykę, rozwój infrastruktury IT oraz prace budowlane i modernizacyjne poprawiające warunki leczenia i pracy personelu.
Konkurs był przeznaczony dla placówek POZ, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia lub najpóźniej w dniu podpisania umowy na realizację projektu będą mieć kontrakt z NFZ.
- Nasze środowisko jest usatysfakcjonowane finalnym efektem postępowania konkursowego i docenia fakt, że dzięki staraniom wielu podmiotów, w tym i resortu zdrowia, udało się uzyskać dofinasowanie dla tak dużej liczby wnioskujących przychodni z naszego regionu. Świadczy to o rzeczywistym docenieniu potrzeb podstawowej opieki zdrowotnej, choć oczywiście dalsze inwestycje na tym polu będą konieczne - powiedział Andrzej Zapaśnik, wiceprzewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia i prezes Przychodni Baltimed w Gdańsku.
W całym kraju prawie 700 mln złotych z programu FEnIKS przyznano na modernizacje ponad 1,8 tys. przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Średnia kwota dofinansowania placówki wyniosła około 370 tysięcy złotych. Wysokość dotacji uzależniona była od wielkości placówki POZ. Mały podmiot (do 5 tysięcy zapisanych pacjentów) mógł otrzymać do 300 tys. zł, średni (od 5 do 10 tys. pacjentów) 450 tys., a duży (powyżej 10 tys. zapisanych pacjentów) 600 tysięcy.
Przyznane dofinansowanie w założeniach ma pokryć pełny koszt planowanych inwestycji. Jak podkreśliła minister zdrowia, resortowi zależało by pieniądze z programu wzmocniły też placówki POZ na terenach wiejskich, gdzie dostęp do lekarza jest czasem ograniczony. Stosowne umowy mają zostać podpisane w ciągu 30 dni. Kolejny konkurs przewidziano na wrzesień, wówczas do podziału dla przychodni będzie kolejne 500 mln złotych.
Jak informuje pomorski NFZ, na liście placówek, które otrzymały wsparcie finansowe znalazły się 73 podmioty medyczne z naszego regionu, w tym także placówki z pow. kartuskiego.
Info09:14, 08.02.2025
I tak to niczego nie zmieni, problemem są ludzie nie pieniądze
Rozumiem 10:14, 08.02.2025
Że te pieniądze będą przeznaczone nowe linie telefoniczne żebyśmy wgl się mogli dodzwonić do przychodni?
Jan Trepczyk10:55, 08.02.2025
Unijne? Śmiechu warte. Polska dokłada do tego lewackiego kołchozu więcej niż zyskuje. Ale już niedługo.
Do powyzej13:23, 08.02.2025
Gdyby pieniędzy nie było z uni to byś jeszcze chodził za stodole😐
Jaaaaa 21:48, 09.02.2025
Jaka fikcja te przychodnie lekarze udają że kogoś leczą cała obsługa przychodni udaje że coś robią dla pacjenta. Czy wy wogule znacie kogoś kogo NFZ wyleczył z powarznej ch choroby tych chorych co ja znam co są wyleczeni to prywatnie się leczyli a tych co na NFZ to już z nami ich niema.
@ jaaaa11:42, 11.02.2025
Jasne! Najlepiej to iść do znachora z Żukowa . Na pewno pomoże
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.