Zamknij

Pieniądze z UE na likwidację skutków nawałnicy wreszcie trafią do gmin

15:45, 09.05.2019 | UMWP/oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.archiwum/W.Drewka

Dopiero teraz wojewoda pomorski poinformował samorząd województwa o przyznaniu pieniędzy z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej na likwidację skutków nawałnicy z sierpnia 2017 roku, chociaż środki na ten cel przyznano Polsce we wrześniu ubiegłego roku. Chodzi o kwotę 12,2 mln euro dla trzech województw.

Rząd nie spieszył się z przekazaniem samorządom unijnych środków na usuwanie skutków pamiętnej nawałnicy, chociaż w tym przypadku czas ma ogromne znaczenie. Jak podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Polska ma 18 miesięcy na wydatkowanie pieniędzy z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.

I chociaż decyzja o przyznaniu Polsce 12,2 mln euro na likwidację skutków nawałnicy zapadła we wrześniu 2018 r., decyzję o przekazaniu tych pieniędzy samorządom Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło dopiero na początku maja br. Zaś dopiero 7 maja wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS) poinformował Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, a także samorządowców z pomorskich gmin dotkniętych nawałnicą, o przyznaniu środków z FSUE.

Rząd nie dostrzegał skali

Aby otrzymać wsparcie z Funduszu Solidarności UE, straty w skali kraju muszą przekraczać określony procent PKB, w przypadku strat regionalnych jest to 1,5 proc. (w skali regionów to ok. 1,5 mld zł). We wrześniu 2017 roku Mariusz Błaszczak, ówczesny minister spraw wewnętrznych, tłumaczył, że rząd nie wystąpi z prośbą o wsparcie finansowe z funduszu. Jego zdaniem straty po nawałnicy były bowiem zbyt niskie.

fot.archiwum

- Żeby np. w woj. pomorskim aplikować o takie wsparcie, straty musiałyby wynosić więcej, niż półtora proc. PKB województwa – a to jest kwota 350 mln. euro. Tego progu straty odnotowane w woj. pomorskim z całą pewnością nie przekroczyły - tłumaczył wówczas Mariusz Błaszczak.

Tymczasem Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego straty po sierpniowej nawałnicy oszacował na 2,66 mld zł. Raport z wyliczeniami trafił do Ministerstwa Rozwoju 19 października 2017 roku wraz z apelem marszałka Mieczysława Struka o uruchomienie pomocy z Unii Europejskiej.

W wiarygodność wyliczenia samorządowców wątpił także wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który straty na Pomorzu oceniał na ok. 120 milionów zł.

- Mi się wydaje, że taki argument nie oparty na wyliczeniach, że trzeba składać wniosek, był tylko atakiem na rząd, że czegoś nie zrobił, a powinien zrobić - mówił wojewoda po spotkaniu dotyczącym szacowania strat, które odbyło się w Urzędzie Miasta w Brusach.

UE zdecydowała o pomocy

Na zaproszenie marszałka Struka na Pomorze przyleciała delegacja z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness, przewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Adiną Valean i Ian Stefanec z Komisji Budżetu. Byli też europosłowie: Róża Thun, Janusz Lewandowski, Jarosław Wałęsa i Tadeusz Zwiefka. Eurodeputowani oglądali zniszczenia oraz spotkali się z mieszkańcami i samorządowcami z terenów dotkniętych klęską. Byli pod wrażeniem ogromu zniszczeń.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że straty, jakie ponieśliście są ogromne i zadanie, jakie stoi przed wami, jest zbyt wielkie, żeby samorządy same były w stanie sobie z tym poradzić  - stwierdziła wówczas Mairead McGuinness, która już podczas wizyty zapewniała samorządowców, że unijne pieniądze na pewno zostaną przyznane.

Ostatecznie, po apelach samorządowców, 25 października 2017 minister Mariusz Błaszczak podpisał wniosek o uruchomienie wsparcia z Funduszu Solidarności.

Decyzja o przyznaniu Polsce 12,2 mln euro z Funduszu Solidarności UE na likwidację skutków nawałnicy z 2017 r. zapadła we wrześniu 2018 r. Wciąż brakowało jednak decyzji rządu o przekazaniu pieniędzy poszkodowanym samorządom. W styczniu 2019 roku marszałek Mieczysław Struk i europoseł Janusz Lewandowski wspólnie wyrazili zaniepokojenie przedłużającą się zwłoką.

Gdzie te pieniądze?

- Wniosek o wsparcie z Funduszu Solidarności został zaakceptowany we wrześniu ubiegłego roku przez Parlament Europejski. 12,2 mln euro zostało przyznanych na naprawę infrastruktury w trzech województwach. Już w ubiegłym roku kilkukrotnie prosiłem wojewodę pomorskiego i ministra spraw wewnętrznych o działanie. Niestety nie uzyskaliśmy żadnych wiarygodnych informacji na temat wykorzystania tych środków finansowych - mówił marszałek Struk. 

- Kraj, który otrzymuje środki z Funduszu Solidarności UE, musi je wykorzystać w ciągu 18 miesięcy. A żeby przygotować przetargi i przeprowadzić inwestycje, trzeba czasu. Pytamy więc: gdzie są te pieniądze, które zostały przyznane z unijnego Funduszu Solidarności? Od początku mamy wrażenie, że rząd działa tu wedle zasady nie chcę, ale muszę. Bo nie chciał składać tego wniosku. Ze swojej strony zrobiłem wszystko, żeby tę sprawę błyskawicznie przeprowadzić przez Parlament Europejski i nie było żadnych problemów. Tymczasem nadal nie wiemy, co się dzieje z tymi pieniędzmi. Nie określono nawet zasad wydatkowania przyznanych środków. A przecież wnioski powinny być zatwierdzane na przełomie roku i te pieniądze powinny już być w gminach - dodawał Janusz Lewandowski.

W wyniku nawałnicy, która przeszła przez Polskę w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017, poszkodowanych zostało 31 gmin z 10 powiatów województwa pomorskiego. Największe zniszczenia wystąpiły w powiatach bytowskim (gminy Parchowo i Studzienice), chojnickim (gminy: Brusy, Chojnice i Czersk), kartuskim (gminy Sierakowice i Sulęczyno) oraz kościerskim (gminy Dziemiany, Karsin i Lipusz). Poważne straty wystąpiły w 11 nadleśnictwach PGL Lasy Państwowe i w lasach prywatnych w 8 powiatach. Nawałnica wywołała największą, od co najmniej 100 lat, klęskę na tych terenach.

(UMWP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (19)

realistarealista

19 27

I niech się teraz odezwie jakiś zaśliniony troll, że członkostwo w UE nie daje nam wymiernych korzyści. Gdybyśmy nie byli w Unii to guzik byśmy dostali. Widać też jakie jest prawdziwe podejście naszej władzy do UE, skoro przez prawie osiem miesięcy nie potrafili zająć się kasą, którą dostali. 16:13, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator 2 Obserwator 2

31 13

Z całego komentarza wynika ,ze PiS utrudnia wypłatę odszkowan partia PO chce pieniądze dać. Widać Ekspres Kaszubski ciągle lansuje opozycję i całe,, zło "stawia na obuz rzadzacy jak można mówić o bezstronności mediów. 16:22, 09.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

..........

6 15

Bo na 500+ I inne rozdawnictwo potrzebują kasy 17:10, 09.05.2019


WiedźmaWiedźma

3 2

A u "Obserwatora" widać ,że albo nie przeczytał artykułu, albo kompletnie nie rozumie jego treści bo jego inteligencja lub jej brak na to nie pozwala.
EX niczego nie lansuje tylko relacjonuje. Skoro PIS jest partią podłą i działa przeciw tzw suwerenowi to świętym obowiązkiem jest to uwypuklać. Choć wiem ,że takich "twardogłowych betonów", jak Ty nic nie przekona. 09:16, 10.05.2019


Drelich z pisu na peDrelich z pisu na pe

15 17

znaczących strat, bo według niego po nawałnicy były tylko gałęzie i liście do zagrabienia. 17:10, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kaszeba Kaszeba

16 12

Drelich z pisu na pewno nie widział znaczących strat, bo według niego po nawałnicy były tylko gałęzie i liście do zagrabienia 17:14, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

słabesłabe

20 16

trzeci news na temat propagandy UE czyli wyborczej, bardzo słabe, ale co się spodziewać po wyborcach PO, czyli taki cep cepa cepem pogania CCCP 17:18, 09.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mocnemocne

5 5

Kaczokomuna to najpoteżniejsze zgromadzenie cepów, (p)osłów i dyplomatołów w nowożytnej historii naszej nieszczęsnej ojczyzny. Technologia budowy, wybór oraz użytkowanie cepa to podstawowa wiedza Świrosława Kłamczyńskiego, dlatego jest najwybitniejszym cepologiem teoretyczno - praktycznym ! Otoczył się tymi naj naj naj ... z najwyższej półki. 19:55, 09.05.2019


do mocnedo mocne

4 2

kupić ci bilet do Moskwy czy jak? onuco kremlowska 20:19, 09.05.2019


JakJak

12 10

Unia jest beee bo tak mówili w tvpis. Wszystko inne też jest beee co nie jest po myśli rządzących. Czyżby wybory się zbliżały???? Po nawałnicach jak rząd wspomógł poszkodowanych?? Wogóle nie wspomógł, pomagały lokalne samorządy i prywatne osoby ( finansowo). Ale na temat wichury do powiedzenia maja najwięcej ci którzy albo ją przespali albo wogóle nie byli poszkodowani 17:42, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sprawdzamsprawdzam

14 8

przespali to takie osoby jak Cimoszewicz co to powodzianom bezczelnie powiedział dlaczego się nie ubezpieczyli startuje z list PO czyli KE , tak więc cieszcie się że rządzi PiS, bo jak spojrzycie kto startuje z list PO i co gadali ludziom i jak ich okradali, ci ludzie nie mają moralnego prawa nikogo pouczać 17:50, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A kiedy nastąpiA kiedy nastąpi

9 12

likwidacja skutków nawałnicy pisowskiej ??? Budżet UE takiego ciężaru nie podźwignie !! 19:40, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do kłamcydo kłamcy

14 6

Polska ma najwyższy wskaźnik rozwoju gospodarczego, natomiast Francja, Włochy i inne kraje UE zachamowanie rozwoju, oczywiście jak Po z powrotem wejdzie do rządu i będzie okradać Polaków poprzez VAT, to Polacy skończą jak biedna Francja 20:01, 09.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

No, jooooo ...No, jooooo ...

8 9

dlatego miliony Francuzów, Włochów i Niemców już się pakują, żeby do nas na zarobek przyjechać !!! Jednego tylko nie kumam: dlaczego Polacy ciągle wyjeżdżają masowo, a ci co już dawno wyjechali nie chcą wracać do domu ? Może się zastanawiają czy warto zamieniać islam na pislam - czyli dżumę na cholerę ?? 20:40, 09.05.2019


dodo

7 1

dlatego miliony francuzów zakładają żółte kamizelki i już 4 miesiąc obrzucają dyktatora Macrona i innych tzw geniuszy cwaniaków z UE. Polacy już nie wyjeżdżają , po prostu się nie opłaca, no chyba na jakieś lukratywne stanowiska. Polacy za granicą biedę klepią, obecnie w Wielkiej Brytanii jak i w Niemczech 21:26, 09.05.2019


Wałęsa vel Grzegorz Wałęsa vel Grzegorz

7 0

powiedział że EU trzeba zniszczyć, skoro ludzie związania z PO i jej liderami mówią że EU jest zła to chyba wiedzą co mówią ?


21:36, 09.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JurkoJurko

8 6

Pomoc rządu po nawałnicy to dmuchawy do liści . Tylko ślepy nie widzi , że rząd swoich wyborców dmucha . 05:28, 10.05.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

hmmhmm

2 1

chwalisz się żalisz ? takie czasy że różni ludzie różne rzeczy lubią... 09:58, 10.05.2019


do hmmmdo hmmm

1 0

to jak w kawale gdzie faceta molestował goryl, smutny siedzi... nie zadzwoni, nie napiszę.. 11:34, 10.05.2019


REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone