Zamknij

Ogłoszono nowy przetarg ws. MEVO. Wciąż nie wiadomo, kiedy system ruszy

10:35, 12.05.2021 | mat. pras., oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot ponownie zaprasza do składania ofert w przetargu na Mevo. Wykonawcy mogą składać oferty do 25 maja. Nie wiadomo, kiedy nowe Mevo pojawi się na ulicach metropolii. Jak podkreśla Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS, kolejne odwołania Nextbike Polska SA w restrukturyzacji powodują wielomiesięczne opóźnienia.

Firma Nextbike Polska została początkowo wykluczona z rozmów dot. postępowania w sprawie uruchomienia nowego Mevo. OMGGS uznał ją za „nierzetelnego wykonawcę”. Jak wyjaśniają władze OMGGS - decyzję tę podjęto "w związku z niezrealizowaniem przez jej spółkę-córkę wcześniejszej umowy na Mevo i składanie przez prezesa Nextbike’a deklaracji bez pokrycia - w tym niezrealizowanej do dziś obietnicy zwrotu środków abonentom (OMGGS złożyło w tej sprawie skargi do sądu i prokuratury)". 

Spółka Nextbike Polska nie zgodziła się z tą decyzją i odwołała do Krajowej Izby Odwoławczej, która zdecydowała o unieważnieniu wykluczenia. Decyzją KIO Nextbike Polska S.A. została jednak przywrócona do rozmów w dialogu konkurencyjnym.

Pod koniec stycznia zakończył się dialog konkurencyjny i 26 stycznia OMGGS przesłał do zainteresowanych firm zaproszenie do złożenia ostatecznych ofert. Jednak Nextbike Polska ponownie odwołał się do KIO, domagając się zmiany niektórych zapisów przetargowych. Decyzją KIO zaproszenia do składania ofert zostały unieważnione. 

Obecnie rusza nowe postępowanie na Mevo. Wykonawcy mają dwa tygodnie na składanie ostatecznych ofert - do 25 maja. 

- Byliśmy gotowi na zaproszenie wykonawców do składania ofert we wrześniu ubiegłego roku i rozstrzygnięcie przetargu. Kolejne odwołania Nextbike Polska SA w restrukturyzacji powodują wielomiesięczne opóźnienia w uruchomieniu roweru, dlatego trudno deklarować jakiekolwiek terminy - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. 

Nowe Mevo ma być systemem mieszanym złożonym z 4099 rowerów (w tym 1000 tradycyjnych), 717 stacji rowerowych, abonament miesięczny ma wynieść 29,99 zł, w każdej z 16 gmin będą punkty ładowania baterii, będzie możliwość wypożyczenia roweru z rozładowaną baterią. Nowe Mevo funkcjonować będzie także w powiecie kartuskim w gminach: Kartuzy, Sierakowice, Żukowo, Stężyca, Somonino.

- Zgodnie z wyrokiem KIO z kryteriów wyboru wycofaliśmy ocenę funkcjonalno-estetyczną rowerów (która miała się odbyć przy udziale mieszkańców) oraz na etapie oceny ofert nie będziemy żądać przedstawienia dokumentacji potwierdzającej zdolność do wykonania usługi. Tego przed KIO żądał Nextbike Polska SA w restrukturyzacji - informuje Jarosław Maciejewski z OMGGS. - Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z tych ważnych dla mieszkańców aspektów: szereg aspektów funkcjonalnych dot. rowerów zostało wprowadzonych do Opisu Przedmiotu Zamówienia (np. zapisy dot. estetyki rowerów, wygody jazdy, stabilności i ergonomii, doprecyzowano zapisy dot. siły wspomagania w rowerach elektrycznych).

Jak podkreśla, dokumenty potwierdzające zdolność do wykonania usługi  (kwestie finansowe, harmonogram, sposób zarządzania) będą wymagane od wykonawcy, który złoży najkorzystniejszą ofertę. Dodatkowo został wydłużony termin rozpoczęcia rozruchów testowych od dnia podpisania umowy - z 8 do 14 miesięcy (w związku z pandemią występują opóźnienia w terminach dostaw). 

 

(mat. pras., oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%