Zamknij
1
,
Zakończyliśmy choinkową zabawę - spośród nadesłanych zdjęć świątecznych drzewek wylosowaliśmy trzy, których autorzy zdobyli przyrodnicze nagrody-niespodzianki od Nadleśnictwa Kartuzy.
16
,
Jak co roku zapraszamy naszych Czytelników do zabawy – tworzymy galerię Waszych choinek. Wystarczy wysłać nam zdjęcie swojego przystrojonego drzewka: małego, dużego, świerkowego czy jodłowego. Jest jeden warunek - choinka nie może być sztuczna.
9
,
Wielu z nas co roku zadaje sobie pytanie: żywa choinka czy sztuczna? Leśnicy przekonują, że zdecydowanie naturalna bo jest ekologiczna, ale przed zakupem warto sprawdzić, czy iglak jest świeżo wycięty. Tradycyjnie nasza redakcja czeka na zdjęcia Waszych świątecznych drzewek.
5
,
Zima to ciężki okres dla nietoperzy. Aby przetrwać do wiosny, zapadają w stan hibernacji. Pamiętajmy, aby ich nie budzić! Te ogromnie pożyteczne ssaki są pod ochroną, a wybudzenia mogą spowodować u nich śmierć głodową.
10
,
Wraz z Nadleśnictwem Kartuzy zorganizowaliśmy konkurs na ulubiony wiersz o lesie. Można było wysłać swoje własne utwory lub też strofy ulubionych poetów. Oto wyniki i nagrodzone teksty.
5
,
Las w swojej tajemniczości i pięknie od wieków stanowił natchnienie artystów. Jego motyw stale jest obecny zwłaszcza w poezji. O lesie pisali Przerwa-Tetmajer, Gałczyński i wielu wielu innych.
8
,
Leśnicy, uczniowie dwóch szkół, a także samorządowcy posadzili dziś 100 drzew i krzewów w pobliżu leśniczówki w Mirachowie. Odsłonięto też obelisk z informacją, że jest to las posadzony na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
2
,
Lasy Państwowe są niemalże równolatkiem odrodzonej Rzeczypospolitej. Te dwie ścieżki dziejów splatały się ze sobą – ewoluowało państwo, jak i lasy. Przeszły ciężką drogę, podobnie jak Polska: od spustoszonych przez zaborców lasów koronnych, poprzez próby odbudowania, kolejną wojnę, okres komunizmu po dzisiejszą – nowoczesną gospodarkę leśną.
,
We wtorek 13 listopada w pobliżu leśniczówki w Mirachowie posadzonych zostanie sto drzew. Akcja sadzenia lasu odbędzie się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
17
,
Niewiele osób wie, że jeże też mają swoje „święto”. Przypada 10 listopada i uświadamiać ma, że te ssaki są ściśle chronione i niestety systematycznie giną. Jeż to nocny łowca, w trakcie jednej nocy potrafi przebyć ponad 2 km!
13
,
Podzieliliście się z nami mnóstwem zdjęć z Waszych jesiennych wypadów do lasu w poszukiwaniu grzybów. Widać, że ostatnie dni to istny wysyp prawdziwków, koźlaków, maślaków, podgrzybków. Gratulujemy owocnych grzybobrań!
14
,
Czytelnicy donoszą, o wysypie grzybów w kaszubskich lasach. To dobra wiadomość dla wszystkich amatorów leśnych wędrówek: po okresie suszy, nareszcie pojawiły się prawdziwki, koźlaki, podgrzybki.
4
,
Harcerze, leśnicy, strażacy, przedstawiciele organizacji i instytucji, a także mieszkańcy wzięli dziś udział w akcji sadzenia lasu na terenie Nadleśnictwa Lipusz. Las, który powstanie będzie miał kształt orła. Wprawne oko dostrzeże jego kształt już za około 4 lata. Szacuje się, że w dzisiejszej akcji wzięło udział ponad 2 tys. osób.
24
,
Na terenie Nadleśnictwa Lipusz, na terenach, przez które przeszła ubiegłoroczna wichura, powstanie las w kształcie orła. Wszystko z okazji zbliżającego się stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sadzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę, a może w nim wziąć udział każdy chętny.
4
,
Drzewa zrzucają liście, zwierzęta objadają się, zmieniają pióra i futra, zbierają się w stada, szukają bezpiecznych kryjówek, a niektóre zasypiają na kilka miesięcy. To znak, że nadeszła jesień.