Zamknij

Tak obchodzono powiatowe dożynki rok po zakończeniu wojny

13:45, 22.08.2023 M.Dz. Aktualizacja: 14:29, 22.08.2023
Skomentuj fot. Polona fot. Polona

Msza św., dożynkowy korowód, wręczanie wieńców dożynkowych - m.in. tak wyglądał dożynki powiatu kartuskiego rok po zakończeniu II wojny światowej. Wydarzenie zorganizowano w Chmielnie. 

W zbiorach Biblioteki Cyfrowej Polona znajduje się afisz z 1946 r. zapraszający na dożynki powiatu kartuskiego. Wydarzenie organizowano w niedzielę, 15 września, jak głosi napis: w "sercu Szwajcarii Kaszubskiej", tzn. w Chmielnie. 

Wnioskować można, że miały podniosły charakter - gościli na nich przedstawiciele Rządu. Ich powitanie ujęto w programie imprezy. 

Na uczestników czekało też nabożeństwo z okolicznościowym kazaniem, a rzeczą obowiązkową - także dziś, był przemarsz korowodu dożynkowego. 

Kolejnym punktem imprezy było wręczanie wieńców dożynkowych połączone z popisami artystycznymi. Uczestnicy mogli też podziwiać przedstawienie sztuki ludowej pn. "Hanka się żeni" ks. B. Sychty, czyli popularne do dziś "Wesele kaszubskie w pięciu aktach z muzyką i śpiewem".

Po wszystkim czekała tradycyjna zabawa dożynkowa. Tak jest i dzisiaj.

Ciekawa jest również adnotacja na dole afiszu. Dojazd do Chmielna z Kartuz gwarantowano samochodami z Rynku. Z Kartuz odjeżdżał również pociąg do stacji Garcz o godz. 7.55.

[ZT]30036[/ZT]

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%