Zamknij

KGW Chwaszczynie zdobyło grant i będzie pomagać pszczołom

10:54, 03.07.2019 Aktualizacja: 11:02, 03.07.2019
Skomentuj fot. nadesłane fot. nadesłane

Konkurs grantowy „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” rozstrzygnięty - KGW Chwaszczynie znalazło się wśród jego laureatów. Dzięki zdobytym środkom w miejscowości zasadzone zostaną nektaro- i pyłkodajne rośliny, pojawią się także domki dla pszczół.

Na konkurs wpłynęło łącznie 217 wniosków. Trzynaście organizacji z całej Polski otrzymało granty, których pula wynosiła w tym roku 100.000 zł. Konkurs był realizowany w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Celem konkursu na najbliższe trzy lata jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych owadom zapylającym. 

Z województwa pomorskiego środki na dofinansowanie projektu otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, które pozyskało 6 tys. 400 zł.

- Konkurencja w tegorocznej edycji konkursu była duża, a działania przyjazne pszczołom, zaproponowane przez organizacje – pomysłowe i przede wszystkim angażujące do działania. Jury konkursu wybrało te projekty, które miały wysoką wartość merytoryczną i społeczną - informują organizatorzy konkursu. 

fot. nadesłane

Zwycięskie organizacje będą m.in. wspólnie z mieszkańcami sadzić nektaro- i pyłkodajne rośliny, postawią domki dla pszczół, zorganizują konkursy edukacyjne i konkursy na rabaty przyjazne pszczołom oraz warsztaty i spotkania z ekspertami, którzy opowiedzą, jak pomagać pszczołom i innym owadom zapylającym, by zapewnić im pokarm i schronienie.

- Nasze koło gospodyń wiejskich od zawsze zajmowało się przydomowymi ogródkami i myśląc nad projektem do konkursu chciałyśmy wrócić do korzeni, do tego, z czym zawsze wieś była kojarzona – z ogrodami, łąkami i gdzie pod oknami domów rosły dalie. Bardzo nas ucieszyła wygrana, przeznaczymy ją właśnie na powrót do tradycji sadzenia dawnych gatunków roślin, dziś już nieco zapomnianych, ale tak potrzebnych pszczołom. Nektaro- i pyłkodajne kwiaty są nie tylko ładne, ale też bardzo pożyteczne, dlatego zaplanowaliśmy dwanaście miejsc w gminie na nasadzenia i będziemy o nie wspólnie z mieszkańcami dbać – mówi Monika Warecka, pomysłodawczyni projektu dla Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie na Kaszubach.

- Dzięki takim projektom wiele niezagospodarowanych obecnie przestrzeni będzie nie tylko pięknie ukwiecona, ale co ważne, staną się cennym źródłem pokarmu dla zapylaczy. Takie działania oprócz waloru ekologicznego mają też duże znaczenie społeczne. To szansa, by zintegrować lokalne społeczności angażując mieszkańców do wspólnych działań na rzecz pszczół. Najcenniejsze dla nas jest to, że coraz większa liczba osób w każdym wieku nie tylko przejmuje się losem pszczół, ale przechodzi do czynu i realnie im pomaga sadząc kwiaty bogate w nektar i pyłek – mówi Beata Klassek, koordynator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. 

Zwycięskie organizacje mają czas na realizację projektów do połowy listopada 2019 r. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 2 lipca 2019 r. w Warszawie.

(mat. pras., oprac. M.Dz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Tomasz Dorniak MASSUANATomasz Dorniak MASSUANA

2 2

Gratuluję zwycięstwa, piękna inicjatywa. Niestety rzepak jest desykowany glifosatem przed zbiorami, pszczoły umierają i olej rzepakowy jest silnie rakotwórczy. 12:16, 03.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo!Brawo!

4 0

Fajnie, że Wam się chce! 18:57, 03.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

forum zukowoforum zukowo

2 0

brawo dla Pań pozdrowienia z Żukowa :) 22:33, 03.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%