Zamknij

Wielki Dzień Pszczół w piątek na kartuskim Rynku

12:54, 05.08.2019 mat.pras.oprac.W.D. Aktualizacja: 22:45, 05.08.2019
Skomentuj fot.mat.pras. fot.mat.pras.

Organizatorzy Wielkiego Dnia Pszczół, który odbędzie się w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, zapraszają całe rodziny na Rynek w Kartuzach w najbliższy piątek (9 sierpnia) w godzinach od 9.00 - 14.30. 

Uczestnicy Wielkiego Dnia Pszczół w Kartuzach będą mogli na stoisku edukacyjnym Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zapoznać się z budową ula, założyć strój pszczelarza, poznać różne akcesoria pszczelarskie oraz dostać nasionka roślin pyłko- i nektarodajnych dla pszczół. W ramach warsztatów będzie można również samodzielnie wykonać pamiątkę w postaci owada zapylającego oraz zobaczyć, jak zrobić domek dla zapylaczy.

Organizatorzy z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zapraszają też wszystkich chętnych do udziału w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość.

Bohaterką gry jest pszczoła Obrostka Letnia, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki. W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry.

Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje, że dzięki nim gile mają co jeść.

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy. W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.

W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce – parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Blisko 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców
i swoich gości.

(mat.pras.oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BartnikBartnik

2 0

A może założyć kartuskie koło pszczelarskie 21:31, 05.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%