Daglezja zielona nie jest, jak wiadomo, naszym rodzimym gatunkiem - jej ojczyzną są zachodnie obszary Ameryki Północnej. Z daglezji rosnącej w Leśnictwie Kolańska Huta powstała najdłuższa deska świata. Największe skupisko daglezji znajduje się natomiast w Leśnictwie Uniradze.
Do 2009 roku w Szymbraku mieściła się najdłuższa deska świata. Jednak rekord ten został pobity przez deskę wyciętą w Nadleśnictwie Lębork, a obecnie znajdującą się w Wilkowie Nowowiejskim. Od trzech lat Szymbark ponownie może się pochwalić rekordową, najdłuższą deską świata. Ma ona 46 metrów 53 centymetrów długości. Wszystkie gigantyczne deski zostały wycięte z wyjątkowych drzew - daglezji. Rekordową deskę wycięto z wysokiej daglezji rosnącej w Kolańskiej Hucie w Lesie Ostrzyckim.
Daglezja (jedlica) zielona, drugie po sekwoi najwyższe drzewo świata, nie jest rodzimym gatunkiem. W swojej ojczyźnie ? Ameryce Północnej, drzewa te dochodzą do 100 metrów wysokości. Łatwo rozpoznać daglezję po płaskich i dość elastycznych, niekłujących igłach. Najbardziej jednak niezawodną cechą rozpoznawczą daglezji są jej niezwykle charakterystyczne a zarazem bardzo dekoracyjne szyszki, których długie, trójzębne łuski, okrywające niczym zwisające sople lodu, wystają daleko poza łuski nasienne.
p=.
Na swoich stanowiskach naturalnych w Ameryce Północnej daglezja zielona tworzy rozległe lasy. W USA jej drewno jest powszechnie wykorzystywane m.in. do budowy domów. W Europie jest ona sztucznie uprawiana celem pozyskania cennego drewna i stanowi najważniejszy obcy gatunek drzewa w europejskim leśnictwie. We Francji zakłada się specjalne plantacje daglezjowe, gdzie szybko rosnące drzewa wycina się, gdy osiągną 40 lat, a następnie sprzedaje do celulozowni. W Polsce daglezja występuje w wielu leśnych uprawach eksperymentalnych, czasem jest też sadzona w parkach.
h3. Piękne daglezje w Leśnictwie Uniradze
Na Kaszuby daglezja została sprowadzona pod koniec XIX wieku przez niemieckich leśników. Obecnie na terenie Leśnictwa Uniradze drzewostany daglezjowe zajmują około 23 ha. Sporo jest tych ponad 100 ? letnich. Najbardziej imponująca jedlica mierzy 43 m, a jej najgrubsza część ma 105 cm obwodu.
- Daglezje rosną na terenie całego Nadleśnictwa Kartuzy, ale największe i najładniejsze skupiska znajdują się w leśnictwie Uniradze. Obecnie na terenie leśnictwa rosną trzy drzewa doborowe. Każda z nich ma numer w rejestrze krajowym. Przypominają te, które znajdują się w ich ojczyźnie-Ameryce Północnej. Są bardzo wysokie i proste. To właśnie one służą do pozyskiwania leśnego materiału rozmnożeniowego ? mówi leśniczy leśnictwa Uniradze Krzysztof Zieliński.
Drzewostan w leśnictwie jest w dobrej kondycji zdrowotnej. Daglezja nie jest bowiem w sposób istotny nękana przez szkodniki owadzie. Jak zaobserwowali leśnicy, jedlica czuje się tu nad wyraz dobrze. Nawet nękana przez przymrozki późne i zwierzynę może się łatwo regenerować. Jej nasiona rozsiewają nawet kilkaset metrów, gdzie pojawia się odnowienie naturalne tego gatunki skutecznie konkurujące ze świerkiem.
Daglezje z Leśnictwa Uniradze wykorzystywane są m.in. w stolarce, budownictwie czy przy produkcji boazerii. Choć drewno jest trudne w obróbce, miało swoje pięć minut ? gdy boazeria daglezjowa była jedną z najmodniejszych...
Te piękne drzewa można zobaczyć tuż przy samej drodze, na trasie Zgorzałego do kierunku leśniczówki Uniradze. Rosną w niedalekiej odległości od "cmentarzyska kurhanowego.":http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2014/10/cmentarzysko-uniradze-przez-ponad-2-tys-lat-chowano-tam-zmarlych
(oprac. na podst. materiałów przygotowanych przez Nadleśnictwo Kartuzy)
1 0
Piękne :) mam do nich rzut beretem.
1 0
To wspaniałe perełki drzewostanu na naszym terenie.
0 0
Sprowadzałam nasiona daglezji również i to zarówno tej zielonej jaki tej niebieskiej[sinej]
Zarówno jeden jak i drugi gatunek daglezji doskonale się zachowuje w naszym klimacie i jest odporny w naszym surowym klimacie na podmarzanie.
Daglezja to piękne drzewo o regularnej konstrukcji, mające rzeczywiście piękne szyszki, pokryte żywicą i o niekłujących miękkich igałch, dość szybko rośnie.
...doskonale w naszym klimacie rosną również sosny limby i nie tylko, nawet metasekwoje chińskie.....
0 0
A gdzie Szanowna Pani kupuje przyzwoite sadzonki metasekwoi? Mi sie to jeszcze nie udało.
1 0
"Przyzwoite" - czyli?
1 0
Znaczy z siewki, nie z ukorzenienia. Kształtne i gęste. Najlepiej 2 latki - takie potrzebuje.
0 0
Szanowny Panie/ni ja nie kupowałam tych sadzonek , sprowadzałam nasiona z hurtowni, wg katalogów kierując, się wymogami m.in klimatycznymi i wysiewałam je w naszym klimacie.
Od kliku lat nie zajmuję się tym, pomimo, że uprawa roślin jest moim hobby i nie jestem Ci w stanie podać adresów Firm zajmujących się sprowadzaniem nasion z całego świata ,poszukaj w internecie , taki katalog firm istnieje.
...próbowałam również póżniej z tych wyrośniętych gatunków powielać gatunki za pomocą ukorzeniacza i powiem że co najmniej połowa się udawała nawet metasekwoja chińska, czy też niektóre ciekawe gatunki świerków , albo sosen
0 0
W CEPR-e w Szymbarku rosły przeze mnie wyhodowane i posadzone metasekwoje chińskie, a dlaczego piszę , że rosły , piszę dlatego że dawno tam nie byłam i nie wiem czy jeszcze rosną.
...muszę pojechać i zobaczyć, sama jestem ciekawa.
Pozdrawiam!
1 0
Nie wiedziałem że w Polsce jest surowy klimat,zawsze myślałem że umiarkowany.
0 0
niewiele się dzieje, a coraz to ubywa jakiegoś elementu z wyposażenia, nawet tego o wymiarze historyczno patriotycznym. Bardzo więc prawdopodobne, że Twoje metasekwoje też już zginęły. Wielki zastój zapanował w tym miejscu. Już nawet cyklicznych imprez zaczyna ubywać.
0 0
Daglezja powinna być na większą skalę wprowadzona do polskich lasów. Daglezja zielona szczególnie na północy i na zachodzie kraju a daglezja sina w górach. Co ciekawe nawet daglezja zielona (bardziej podatna na mróz) lepiej znosi przymrozki niż rodzima jodła pospolita. O przyroście daglezji i jej wymiarach nie trzeba chyba mówić. W Polsce może osiągnąć na pewno 55 metrów a być więcej(nie wiemy bo nie ma takich starych drzew) a na zachodzie Europy rosną już drzewa 70 metrowe :)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz