Zjawisko pozyskiwania energii z promieni słonecznych brzmi niebywale, a sam fakt, że rzeczywiście jest to opłacalne i korzystne dla nas rozwiązanie powoduje, że w ostatnich latach branża ta dynamicznie się rozwinęła. Coraz więcej z nas decyduje się na swoją własną mikroelektrownię domową. Nic dziwnego, gdyż zalety takiej inwestycją znacznie przewyższają jej wady, a my sami stajemy się niezależni jeżeli chodzi o energię elektryczną. Jeżeli jesteś ciekawy tego jak działa instalacja fotowoltaiczna to ten artykuł jest jak najbardziej dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!
W ogromnym skrócie jest to proces w którym jesteśmy w stanie wytworzyć energię elektryczną z darmowego promieniowania słonecznego. Taka energia słoneczna może być wykorzystywana do darmowego i nieustannego zasilania niewielkich urządzeń, ale również bardziej zaawansowanych rozwiązań jak na przykład parkometry. Nie jest to już tylko i wyłącznie pozyskiwanie ciepła grzewczego tak jak w przypadku paneli solarnych. Jest to również pozyskiwanie energii właśnie, którą można wykorzystać w dowolny, znany nam dotychczas sposób. Sprawdź tutaj fotowoltaika Zachodniopomorskie.
Zjawisko powstawania energii elektrycznej z promieni słońca lub innego źródła ciepłą jest procesem etapowym i niezwykle ciekawym. Głównym urządzeniem, które odpowiada za tworzenie energii jest ogniwo fotowoltaiczne. Ogniwa łączy się ze sobą tworząc moduły fotowoltaiczne. To właśnie w nich zachodzą zjawiska fotowoltaiczne pozwalające na przekształcenie energii ze słońca w prąd stały. Ogniwa najczęściej zbudowane są z materiału półprzewodnikowego, którym jest krzem. Jeden moduł zasilający falownik tworzy panel fotowoltaiczny. Zespół paneli tworzy jest całą instalację, a na jej skuteczny, bezpieczny i solidny montaż pozwala konstrukcja wsporcza.
Jak już wcześniej wspominaliśmy - prąd stały przekazywany jest do falownika. Jest on odpowiedzialny za przekształcenie tego prądu w prąd zmienny odpowiadający parametrom wymaganym dla naszych domowych gniazdek. Falownik jest również odpowiedzialny za monitorowanie całości systemu i wykrywanie wszelkich usterek. W razie potrzeby jest on w stanie również zatrzymać pracę całej instalacji. Jeżeli chodzi o moc falownika natomiast, powinna być ona niższa od mocy paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie powstałych strat energii, jak i również zmaksymalizowanie wydajności całego systemu.
Interesując się tematem fotowoltaiki powinniśmy wiedzieć również o zjawisku powstawania nadwyżki energetycznej. W korzystne dni jeżeli chodzi o pogodę będziemy w stanie wyprodukować więcej energii niż wymaga tego nasze zapotrzebowanie. Właśnie dlatego jesteśmy w stanie magazynować nadwyżkę energii w sieciach energetycznych. Pozwoli to na wykorzystanie zgromadzonej energii w nieco gorsze dni pogodowe. Wówczas może dojść do sytuacji w której nasze zapotrzebowanie energetyczne będzie większe od wydajności systemu. Wówczas magazynowana energia będzie dla nas zbawienna. Nie jest to jednak darmowe rozwiązanie i możemy liczyć na to, że z sieci odzyskamy około 80% zgromadzonej energii.
Ogniwa fotowoltaiczne muszą być zbudowane z materiału półprzewodnikowego, którym zdecydowanie najczęściej jest krzem. Półprzewodnik pod wpływem dostarczania energii jest w stanie zmienić się z izolatora w przewodnik.
Krzem natomiast dzielimy głównie na krzem monokrystaliczny lub polikrystaliczny. Ten pierwszy charakteryzuje się znacznie wyższą efektywnością, co bezpośrednio przekłada się na sprawność instalacji. Dzieje się tak gdyż tego typu krzem posiada znacznie bardziej uporządkowaną strukturę pozbawioną wszelkich defektów. Przekłada się to również niestety na cenę, jednak mimo wszystko najczęściej stosuje się właśnie krzem monokrystaliczny. Po prostu - generuje on znacznie większe oszczędności w skali dłuższego czasu.
Mam nadzieję, że znacznie bardziej przybliżyliśmy Ci proces działania paneli fotowoltaicznych. Nie bez powodu branża ta dynamicznie się rozwija - oferuje ona mnóstwo korzyści przy minimalnych wadach. Już dziś zdecyduj się na swoją mikro elektrownię domową.