Zamknij

Produkcja profili z tworzyw sztucznych, czyli od projektu do produkcji seryjnej

artykuł sponsorowany + 08:23, 27.04.2022 Aktualizacja: 08:23, 27.04.2022

Produkcja profili z tworzyw sztucznych to wieloetapowy proces, w którym znaczenie ma najdrobniejszy szczegół. Producenci tego typu detali oferują zazwyczaj kompleksową usługę, gdzie w grę wchodzą prace koncepcyjne, projektowe oraz fizyczna produkcja profili. Jak zatem powstają takie detale?

Tworzywa sztuczne stosowane w produkcji profili

Pod pojęciem profile z tworzyw sztucznych kryje się wiele różnego rodzaju produktów o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko rozmiarem czy kształtem, ale także rodzajem tworzyw sztucznych, z jakich zostały wykonane, a tym samym właściwościami fizycznymi oraz procesem produkcyjnym.

Przy czym producent profili z tworzyw sztucznych – w zależności od tego, jakim parkiem maszynowym dysponuje – może być w stanie wykonać detale różnego typu, o różnym przeznaczeniu, zrobione z różnych materiałów, takich jak:

  • polimery syntetyczne (np. PVC, PP, PE)
  • elastomery (np. gumy)

Do produkcji profili z tworzyw sztucznych najczęściej stosuje się metodę:

  • ekstruzji – czyli wytłaczania,
  • ko-ekstruzji – tłoczenie z dwóch warstw tworzywa,
  • post-ekstruzji – łączenie różnych profili – np. miękkich uszczelek z twardym profilem.

Przy czym trzeba pamiętać, że ekstruzja może być zrealizowana jedynie z użyciem tworzyw sztucznych o właściwościach termoplastycznych, które pod wpływem wysokich temperatur pozwalają na dowolne kształtowanie detali.

Przygotowanie do produkcji profili

Jak już na początku wspomniano, proces produkcji detali z tworzyw sztucznych jest wieloetapowy. W grę wchodzi wykonanie projektu wraz z dokładną specyfikacją techniczną oraz wyprodukowanie profili. Sama produkcja fizyczna także obejmuje kilka etapów.

Najważniejsza jednak w tym wszystkim jest prawidłowa komunikacja na linii klient-producent – tak, aby stworzone profile w pełni odpowiadały potrzebom klienta. Zadaniem klienta jest zatem dokładne wskazanie zastosowania profili i warunków, w jakich będą użytkowane.

Proces projektowy obejmuje nie tylko wykonanie projektu samego profilu, ale także narzędzi (głowice formujące, kalibratory), które posłużą do jego produkcji. I tak naprawdę to ten etap jest najbardziej skomplikowany – zestawy narzędziowe są tutaj elementem podstawowym.

Produkcja profili z tworzyw sztucznych

Po zaakceptowaniu projektu profili przez klienta następuje produkcja. Tutaj także mamy do czynienia z kilkoma etapami. Pierwszym jest optymalizacja zestawu narzędziowego realizowana przez testy wdrożeniowe. Poprzedzają one rozpoczęcie produkcji seryjnej. Wszystkie wyprodukowane detale przechodzą dokładną kontrolę jakości.

Na tym etapie producent profili z tworzyw sztucznych dopracowuje wszystkie elementy składające się na proces produkcyjny – łącznie z kalibracją narzędzi, jak i dopięciem procesu prefabrykacji profili – czyli znakowania, cięcia profili na konkretną długość, ewentualnego frezowania czy wiercenia. Dopiero po pomyślnym zakończeniu wszystkich powyższych etapów, można przejść do właściwej produkcji seryjnej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%