Zamknij

Kukurydza ziarnowa na słabe gleby

10:30, 18.01.2023 art.sponsorowany Aktualizacja: 10:30, 18.01.2023

Dane dotyczące klasy gleb w Polsce nie pozostawiają złudzeń. Zdecydowaną większość stanowią gleby słabe. Nie oznacza to jednak, że nie można prowadzić na nich efektywnej i opłacalnej produkcji roślinnej. Doskonałym sposobem wykorzystania słabszych stanowisk jest przeznaczenie ich pod uprawę kukurydzy na ziarno.

Kukurydza ziarnowa na słabe gleby

Dane dotyczące klasy gleb w Polsce nie pozostawiają złudzeń. Zdecydowaną większość stanowią gleby słabe. Nie oznacza to jednak, że nie można prowadzić na nich efektywnej i opłacalnej produkcji roślinnej. Doskonałym sposobem wykorzystania słabszych stanowisk jest przeznaczenie ich pod uprawę kukurydzy na ziarno. W takim wypadku kluczowe pytanie, jakie zadają sobie rolniczy, brzmi: jaka kukurydza ziarnowa na słabe gleby?

Opłacalność uprawy kukurydzy na słabych glebach

Ponad 60% gleb wykorzystywanych na cele rolnicze w Polsce to stanowiska słabe. Stanowi to istotne ograniczenie, jednak właściwe podejście umożliwia efektywne wykorzystanie ich potencjału. Współczesne rolnictwo daje możliwości uzyskania wysokiej rentowności uprawy kukurydzy ziarnowej nawet na ziemiach należących do V czy VI klasy bonitacyjnej. Kluczowy w takich warunkach jest dobór odmiany kukurydzy. Zaawansowane prace hodowlane pozwoliły na wyselekcjonowanie odmian kukurydzy, które stabilnie plonują na słabszych stanowiskach. Cechy genetyczne odmian kukurydzy przeznaczonych na słabe gleby zapewniają im wysoki potencjał plonowania w warunkach okresowych niedoborów wody, na których to w większym stopniu narażone są na stres. 

Jaka klasa ziemi pod kukurydzę?

Kukurydza nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Dlatego doskonale sprawdza się na wszelkich stanowiskach. Jednak odpowiadając na pytanie, jaka klasa ziemi pod kukurydzę, warto pamiętać, że lepiej unikać gleb ciężkich, zwięzłych oraz podmokłych. Jest to podyktowane powolnym nagrzewaniem się takich stanowisk. Znacząco utrudnia to wzrost kukurydzy w najbardziej newralgicznych, początkowych fazach rozwojowych. Za to gleby lekkie osiągają pożądaną temperaturę szybciej, co pozwala na uzyskiwanie bardzo dobrych rezultatów w uprawie kukurydzy. Niestety nie są to jednak stanowiska pozbawione wad.

Na takich glebach zastosowanie optymalnego dla kukurydzy przedplonu jest bowiem mało racjonalne, gdyż ani ziemniaków, ani buraków na ziemiach tej klasy raczej się nie uprawia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie siew dobrze skomponowanych mieszanek międzyplonowych. Zasilają stanowisko w biomasę bogatą w składniki odżywcze i zwiększają żyzność gleby, a także wydajnie wspierają one ochronę gleby przed erozją wietrzną i wodną. 

Ogromne znaczenie w uprawie kukurydzy na słabych ziemiach ma także właściwy dobór zabiegów uprawowych. Optymalna będzie głęboka orka zimowa, natomiast wiosną ograniczamy uprawki do minimum zapewniającego wyrównanie powierzchni i ograniczenie parowania wody.

Odmiany kukurydzy na ziarno na słabe gleby

Jak wspomnieliśmy wyżej, kluczowe dla osiągnięcia sukcesu będzie odpowiednie dobranie odmiany kukurydzy ziarnowej na słabe gleby. Ogromne możliwości w takich warunkach dają odmiany kukurydzy z linii Tropical Dent. Odmiany te wyróżniają się bardzo wysokim i stabilnym plonowaniem. Potwierdzają to oficjalne wyniki badań COBORU z wielu lat. Niezwykle istotne jest także bardzo dobre oddawanie wody przez odmiany kukurydzy Tropical Dent, co przekłada się na istotne oszczędności podczas suszenia ziarna.

Jaka kukurydza ziarnowa na słabe gleby?

Wybór konkretnej odmiany powinien uwzględniać również taki czynnik jak klasę wczesności kukurydzy. Dobranie odmiany kukurydzy o odpowiedniej do regionu uprawy długości okresu wegetacyjnego jest niezwykle ważne, jednak w linii Tropical Dent znajdują się zarówno odmiany wczesne i średniowczesne, jak i średniopóźne. Pozwala to na siew kukurydzy z tej linii w regionach o zróżnicowanych warunkach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%