Zamknij

Dofinansowanie unijne dla firm - jakie są dostępne programy i jakie wymagania trzeba spełnić?

art.sponsorowany + 10:51, 23.05.2023 Aktualizacja: 10:53, 23.05.2023

Dofinansowanie unijne dla firm jest, niewątpliwie, korzystną propozycją dla osób, które chciałyby zostać przedsiębiorcami i rozwijać swoją działalność. Dotacje te dają bowiem łatwą możliwość założenia jednoosobowej działalności. Czym jest zatem dofinansowanie unijne dla firm - jakie są dostępne programy i jakie wymagania trzeba spełnić?

Dotacje, a rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności może znacząco ułatwić start i rozwój firmy. Pierwsze miesiące prowadzenia działalności to bowiem czas, w którym mało doświadczony przedsiębiorca ponosi wysokie koszty, które nie zawsze wpływają  na innowacyjność i rozwój firmy. Są to bowiem koszty, które pozwalają zaistnieć biznesowi na rynku. Dlatego też, warto skorzystać z dotacji unijnych, o ile profil działalności mieści się w katalogu profilów, które mają szanse na otrzymanie dofinansowania.

Dotacje unijne są bezzwrotną formą pomocy finansowej, z których może skorzystać:

  • osoba, która nie ukończyła 30 roku życia, ale ma zamiar kontynuować naukę może ubiegać się o dotacje z Funduszy Europejskich na rozwój firmy bądź dofinansowania do nauki,
  • osoba, która ukończyła 30 rok życia może skorzystać z dotacji na rozwój firmy lub dofinansowania do szkoleń zawodowych.

Suma jaka zostanie przeznaczona zaczynającemu przedsiębiorcy to nawet kwota 40 tysięcy złotych, która musi zostać wydana w ciągu 12 miesięcy od ich otrzymania.

Projekt dofinansowania – dostępność

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie każda działalność gospodarcza może zostać objęta dofinansowaniem z Funduszy Europejskich. Dotacje dedykowane dla nowopowstających firm się właściwie dzielone pomiędzy regiony i województwa. Dlatego też, warto zapoznać się z aktualną listą naborów oferujących dotacje, wówczas zobaczymy, które działalności mogą zostać sfinansowane. Warto również pamiętać, iż każdy pojedynczy projekt ma ściśle określone kryteria tzn cel, poziom, a także sposób, w jaki otrzymane środki powinny być spożytkowane. Brak spełnienia chociażby jednego kryterium powoduje bowiem zdyskwalifikowanie przedsiębiorcę do otrzymania dotacji. Kryteria te są bowiem konieczne do spełnienia.

Jak złożyć wniosek o dotacje?

Jeśli w naszym województwie pojawią się otwarty nabór, którego wszystkie kryteria spełnimy, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do placówki, która realizuje dane projekt unijny. Instytucja ta poinformuje przedsiębiorcę o wszystkich szczegółach, a więc terminie składania wniosku, koniecznych do załączenia dokumentów i załącznikach oraz o sposobie dostarczenia kompletu dokumentacji. Zazwyczaj pierwszym krokiem do otrzymania dotacji będzie prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Jeśli formularz przejdzie pozytywną weryfikację, wówczas należy przygotować biznesplan. Biznesplan będzie bowiem fundamentalnym czynnikiem, który zadecyduje o otrzymanie dofinansowania. Kolejnym, ważnym, etapem będzie rozmowa z wykwalifikowanym doradcą zawodowym, który szczegółowo przeprowadzi wywiad na temat projektu, jego celu, pomysłów i kwestii formalnych. Podczas takiego wywiadu doradca zawodowy przyznaje punkty – jeśli przyszły przedsiębiorca otrzyma wystarczającą ilość punktów, otrzyma on dotacje unijne.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://edoradca.pl/na-co-mozesz-pozyskac-srodki-rozbudowa-wyposazenia-firmy/.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%