Kiedy odchodzą osoby znane, zasłużone czy powszechnie cenione, których śmierć dotyka szersze grono, bardzo często nie sposób jest osobiście przekazać kondolencji, czyli wyrazów współczucia ich rodzinom. W takich przypadkach bardzo często wystawiane są księgi kondolencyjne, w których można umieścić wpis. Obecnie takie pamiątkowe księgi wykorzystywane są również na mniejszych uroczystościach pogrzebowych, jeżeli tylko taka jest wola rodziny. Jakie znaczenie ma księga kondolencyjna? Podpowiadamy.
Księga kondolencyjna, jak sama nazwa wskazuje, jest specjalnym rodzajem księgi, w której umieszcza się ręcznie napisane kondolencje, czyli wyrazy współczucia. Można w niej podzielić się również wspomnieniami dotyczącymi zmarłej osoby. Księga kondolencyjna najczęściej ma twardą oprawę w kolorze czarnym, a na jej okładce widnieje napis „księga kondolencyjna”, a także motyw krzyża lub świecy.
Na specjalne zamówienie rodziny, na okładce może widnieć wizerunek zmarłego, jego imię i nazwisko czy data urodzenia Takie informacje mogą znajdować się również na pierwszej stronie księgi. Pozostałe z nich to czyste karty, które należy zapełnić. Księgę kondolencyjną można kupić w zakładzie pogrzebowym współpracującym na przykład ze stroną https://mementis.com.pl/. Takie produkty dostępne są również w niektórych sklepach internetowych, jednak nie zawsze można je kupić „od ręki”.
Księgi kondolencyjne wykorzystywane są zwłaszcza w przypadku śmierci znanych i cenionych osób, takich jak sportowcy, politycy, aktorzy, czy wybitni naukowcy. Wówczas wystawiane są w miejscach publicznych, na przykład w urzędzie, ambasadzie czy na uczelni.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je wtedy kiedy odejdzie bliska nam osoba. Wpisy w księdze kondolencyjnej mogą być swego rodzaju pamiątką po zmarłym i oddaniem mu hołdu. W takim przypadku księgę kondolencyjną można umieścić na przykład w kaplicy pogrzebowej lub odosobnionym miejscu, w którym organizujemy stypę. Księga kondolencyjna powinna być postawiona na niewielkim stoliku przykrytym czarnym obrusem, na którym znajduje się również zdjęcie zmarłego. Należy położyć koło niej kilka długopisów i ewentualnie świecę, znicz czy bukiet kwiatów.
Księgi kondolencyjne mają znaczenie symboliczne i pomagają wyrazić żałobnikom ich ból po stracie nie tylko osoby, która była znana szerszemu gronu, ale również osoby prywatnej. Księga taka może być również pamiątką po zmarłym. Obecnie postęp technologiczny swoje piętno odbił też na branży funeralnej, dlatego księgi kondolencyjne choć najczęściej wykorzystywane są w wersji papierowej, to dostępne są teraz również w formie elektronicznej, gdzie na specjalnej stronie internetowej zamieszcza się wpis o zmarłym.