Zamknij

Czym są segmentowe bramy garażowe?

art. sponsorowany + 00:00, 26.07.2023 Aktualizacja: 14:59, 04.08.2023
freepik.com freepik.com

W dzisiejszym tekście na warsztat bierzemy tytułowe bramy garażowe segmentowe, które w ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością. Skąd wynika popyt na ten rodzaj produktów? Jeśli nosisz się z zamiarem kupna bramy garażowej, to ten tekst jest dla ciebie. Zapraszamy do lektury!

Jaką bramę możesz wybrać?

Na polskim rynku królują bramy garażowe segmentowe i uchylne (płytowe). Zacznijmy od drugiego rodzaju. Brama uchylna otwiera się, unosząc drzwi do wnętrza garażu. W tej wersji całe skrzydło mieści się pod sufitem, a drzwi tworzą jedną część – nie „łamią się” podczas otwierania lub zamykania. Taki typ bramy można zamontować w garażach, w których jest wystarczająco dużo miejsca pod sufitem, ale i przed garażem (na zewnątrz potrzeba około 1 m). Bramy uchylne można otwierać ręcznie lub zdalnie. Nieco inną konstrukcję ma brama segmentowa. To bardziej zaawansowane, a przez to wygodniejsze rozwiązanie. Składa się ona z kilku (kilkunastu) ruchomych paneli, które tworzą spójną całość gdy drzwi są zamknięte. Natomiast gdy drzwi się otwierają, panele nieznacznie zmieniają swoje położenie, dzięki czemu mogą się poruszać po konkretnym torze. Brama segmentowa jest bardziej wygodna w otwieraniu i zamykaniu, nie zajmuje przestrzeni przed garażem i wymaga mniej miejsca pod sufitem. Większość bram segmentowych może być sterowana zdalnie — za pomocą pilota lub smartfonu.

Termika bramy garażowej

Mechanizm otwierania to pierwszy, ale nie ostatni aspekt, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru bramy. Ważna jest również termoizolacyjność. Jeśli ten aspekt zostanie zaniedbany, może to prowadzić do przedostawania się dużych ilości zimnego powietrza do wnętrza garażu i domu, co przełoży się na wyższe rachunki za ogrzewanie. W wielu przypadkach to właśnie garaże stanowią słabe ogniwo domów pasywnych. Antidotum na taki czarny scenariusz jest wybór dobrej bramy garażowej cechującej się odpowiednim parametrem termoizolacyjności. Pozwoli to zredukować koszty ogrzewania oraz zapewni wyższy poziom komfortu dla mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy spędzają czas na majsterkowaniu lub koncertowaniu w garażu. Kluczową rolę w kontekście izolacji termicznej bram segmentowych odgrywa uszczelnienie. Przy wyborze konkretnego modelu warto zapytać o uszczelki krawędziowe oraz uszczelnienia między panelami. Mają one wpływ na redukcję hałasu oraz zwiększenie ilości ciepła wewnątrz garażu. Uszczelnienie krawędzi zapobiega także przedostawaniu się wilgoci. Ważne jest, aby uszczelki były wykonane z elastycznego, a jednocześnie trwałego materiału. Rekomendowanym budulcem jest np. EPDM. Jest to wysokiej jakości tworzywo, które zapewnia wysoką izolacyjność, jest trwałe i odporne nawet na działanie rozpuszczalników. Równie ważna jest warstwa izolacyjna samych paneli. Zewnętrzna powłoka paneli powinna być wykonana z komponentu odpornego na zmienne czynniki atmosferyczne. Takim materiałem jest chociażby stal cynkowana zabezpieczająca bramę przed wilgocią i wzmacniająca jej konstrukcję od zewnątrz.

Trwałość podzespołów bramy garażowej segmentowej

Bramy garażowe segmentowe to nie tylko wygodne otwieranie i ciepło. Liczy się też trwałość i niezawodność. Renomowani producenci starają się zadbać o każdy detal swoich produktów. Na konkurencyjnym rynku budowlanym to właśnie detale mogą robić znaczącą różnicę, dlatego trzeba przyjrzeć się im podczas wizyty w salonie sprzedaży. Jednym z kluczowych elementów konstrukcji każdej bramy garażowej są sprężyny. Najlepiej, gdy są one dopasowane do konkretnego modelu bramy i wzmocnione poprzez śrutowanie. Duże znaczenie dla codziennego użytkowania mają także rolki. Warto zainwestować w łożyskowane, teflonowe rolki zabezpieczone osłonami, co przekłada się na cichą i łatwą pracę przesuwnej konstrukcji. To jeszcze nie koniec listy pytań do sprzedawcy. Inną ważną kwestią jest gwarancja. Trzeba więc upewnić się, czy producent oferuje gwarancję na ilość cykli otwórz/zamknij. Najlepsi na rynku dają gwarancję nawet na 20000 cykli. Istotne jest również określenie, przez jaki czas producent zobowiązuje się do usuwania wad produkcyjnych. Rzetelne marki proponują do 5 lat gwarancji na całe bramy garażowe segmentowe.

Brama garażowa a bezpieczeństwo

Dla wielu klientów bezpieczeństwo jest fundamentalną kwestią, także podczas wybierania podzespołów budowlanych. Nie inaczej jest w temacie zakupu bramy. Wybierając bramę garażową, musisz zwrócić uwagę na takie elementy zapewniające dodatkową ochronę przed włamaniami, a tym samym podwyższają bezpieczeństwo domu i garażu. Wzmocnienia paneli i okuć sprawiają, że włamywacze będą mieli większy problem z dostaniem się do domu przez garaż. Stal ocynkowana jest jednym z materiałów, które oferują dodatkową wytrzymałość i odporność na próby wtargnięcia nieproszonych gości. Na bezpieczeństwo i wygodę (brak konieczności wychodzenia z samochodu) ma też bezpośredni wpływ sterowanie bramy. Modele z napędem mogą być otwierane i zamykane za pomocą pilota, sterownika naściennego i smartfonu. W temacie bezpieczeństwa należy też wspomnieć o dodatkowym akumulatorze. Ta funkcjonalność sprawia, że brama będzie działać nawet podczas awarii sieci energetycznej. Dobre bramy mają zintegrowane zabezpieczenie przerywające cykl zamykania, gdy w określonym polu pojawi się jakiś obiekt (np. dziecko, zwierzę, pojazd), dla którego opadające panele mogłyby stanowić zagrożenie.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%