Zamknij

Afty i pleśniawki - jak je odróżnić?

13:34, 28.06.2024 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 13:35, 28.06.2024

Afty i pleśniawki pojawiają się w jamie ustnej dość często. Zmiany te bywają często ze sobą mylone. Warto wiedzieć, czym się różnią i jak je prawidłowo leczyć.

Afty - jak wyglądają? Co stosować na afty?

Afty mają postać niewielkich nadżerek lub owrzodzeń. Zazwyczaj mają okrągły kształt. Pokryte są białawym lub szarawym włóknikowym nalotem i otoczone obwódką, która ma intensywnie czerwony kolor. Afty mogą być bolesne, szczególnie na początku. Zmiany te pojawiają się najczęściej na błonie śluzowej policzków, warg, a rzadziej również na podniebieniu miękkim oraz w obrębie języka. Czasami rozwija się pojedyncza afta, a w innym przypadku występuje jednocześnie kilka zmian.

Jak leczyć afty? Zmiany te samoistnie ustępują. Proces ten może jednak trwać nawet 2 tygodnie. Aby go przyspieszyć oraz uśmierzyć ból i dyskomfort, można sięgnąć po dobry lek na afty - Apteka dla Rodziny oferuje różnorodne produkty, które wspierają proces gojenia błony śluzowej i ograniczają ból. Warto zastosować preparat z chlorheksydyną (np. Elugel, Eludril), który zmniejsza dolegliwości bólowe. Aby przyspieszyć regenerację śluzówki można wybrać żel z hialuronianem sodu lub salicylanem choliny (np. Sachol, Sachodent). Ten ostatni wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Lek na zapalenie dziąseł w ofercie Apteki dla Rodziny dostępny jest w różnej postaci. W zależności od preferencji można wybrać żel, płyn do płukania, pastylki do ssania czy chociażby spray do stosowania w jamie ustnej. Najczęściej zaleca się korzystać z nich kilka razy w ciągu dnia, pamiętając o tym, aby po aplikacji powstrzymać się od jedzenia i picia przez co najmniej 15-20 minut.

Pleśniawki - jak je rozpoznać?

Pleśniawki to zmiany grzybicze, które mają postać białych nalotów, czasami porównywanych do zsiadłego mleka. Pleśniawki pojawiają się zazwyczaj na języku i podniebieniu. Są to zmiany, które najczęściej rozwijają się u niemowląt. Ich wygląd jest znacząco inny niż wygląd aft. W leczeniu warto korzystać z preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. Część leków dostępna jest na receptę.

Bez recepty można zastosować preparat ziołowy o właściwościach regenerujących i przeciwgrzybiczych (np. Dentosept A Mini).  Można sięgnąć też po tabletki z chlorchinaldolem (Chlorchinaldin). Tabletki do ssania mogą być jednak stosowane jedynie u dorosłych i starszych dzieci, które bez trudu radzą sobie z taką postacią leku. U dzieci powyżej 1 roku życia można zastosować też płyn z boraksem, który działa antyseptycznie, ściągająco i przeciwgrzybiczo. Należy jednak pamiętać, aby nanosić na pleśniawkę niewielką ilość płynu.

Żel lub maść na dziąsła - aptekadlarodziny.pl oferuje preparaty na afty i pleśniawki, które mogą być stosowane zarówno u młodszych, jak i starszych pacjentów. Odpowiednio dobrany preparat szybko łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, uśmierza ból oraz wspiera gojenie się błony śluzowej. Jeśli mimo stosowania wybranego leku, afta lub pleśniawka po kilku dniach nie znika, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%