Zamknij
REKLAMA

Potrzebujesz dodatkowej pamięci? Sprawdź, jaki dysk zewnętrzny wybrać

10:29, 15.01.2020 | materiały partnera

Zdjęcia z wakacji, ważne dokumenty, kopie zapasowe „na wszelki wypadek” – to wszystko możemy przetrzymywać na dysku komputera. Jednak w razie jego awarii, zaginięcia czy kradzieży wszystkie dane przepadają bezpowrotnie. Właśnie z tego względu, chociaż nie tylko, popularnością cieszą się dyski zewnętrzne. Jaki dysk zewnętrzny sprawdzi się do domowych, codziennych zastosowań?

Dysk zewnętrzny SSD czy HDD?

Co jest istotne podczas wyboru pamięci zewnętrznej do komputera? Na początku warto, abyś zastanowił się, jaki rodzaj sprzętu będzie dla Ciebie lepszy: dysk zewnętrzny SSD czy HDD. Czym się od siebie różnią?

Dyski SSD to inaczej dyski półprzewodnikowe. W ich konstrukcji nie znajdziemy części ruchomych, co przekłada się na ich dużą odporność na wstrząsy czy nawet upadki. Dyski SSD są też szybsze od modeli HDD, a poziom bezpieczeństwa zapisanych na nich plików – zdecydowanie wyższy. W parze z jakością idzie również cena. Za dysk SSD o pojemności 1 TB zapłacimy co najmniej 650 zł.

Czy zawsze warto inwestować w dysk SSD? Niekoniecznie. Jeśli nie zamierzasz przemieszczać się z urządzeniem (np. nosić go do pracy czy na spotkania) i dysponujesz mniejszym budżetem, możesz zakupić dysk HDD. Wówczas trzeba jednak liczyć się z głośniejszym działaniem i większą podatnością na uszkodzenia. Dysk zewnętrzny 1 TB w wersji HDD może kosztować już około 200 zł, a dysk zewnętrzny 2 TB – 300 zł.

Parametry techniczne – które powinny Cię interesować?

Nie wiesz, jaki dysk zewnętrzny spełni Twoje wymagania? Zobacz, na które parametry techniczne przenośnych dysków twardych zwrócić uwagę.

Pojemność

To jedna z pierwszych kwestii, o których musisz zadecydować, kupując dysk zewnętrzny. Jaka pojemność będzie wystarczająca? Wszystko zależy od tego, jakie pliki chcesz przechowywać na urządzeniu. Dokumenty, zdjęcia, filmy, a może gry? Jeśli Twoje pliki nie zajmują dużo miejsca, możesz wybrać model o pojemności 128 GB. Najpojemniejsze pomieszczą pliki ważące nawet 4 TB.

Szybkość zapisu i odczytu

Szybkość dysku jest istotna głównie w przypadku modeli SSD. Im większa prędkość, tym szybszy będzie odczyt danych. W dyskach HDD najpopularniejsze prędkości to 5400 RPM (obrotów na minutę) i 7200 RPM. Dyski SSD oferują znacznie szybsze prędkości.

Interfejs

Interfejs dysku przenośnego to inaczej sposób, w jaki urządzenie będzie łączyło się z komputerem. Dysk USB 3.0 to zdecydowanie najpopularniejsza opcja wśród pamięci przenośnych. Przepustowość danych może osiągać około 600 Mb/s. Dużo mniejszą prędkość (około dziesięciokrotnie) oferują dyski z interfejsem USB 2.0. Ich zaletą jest natomiast niższa cena.

Jakość wykonania

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym parametrem, jaki należy sprawdzić przed zakupem, jest jakość wykonania dysku. Jeżeli pamięć ma służyć Ci stacjonarnie, do pracy w domu czy w biurze, ta kwestia nie jest aż tak istotna. Jeśli natomiast planujesz często przemieszczać się z dyskiem, sprawdź, jak wytrzymała jest jego konstrukcja. Warto, by była odporna na wstrząsy, wilgoć i wysokie oraz niskie temperatury.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone