Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu lub mieszkania?

15:08, 24.02.2021 | materiały partnera

Zanieczyszczenia powietrza to niewidzialny wróg naszego organizmu. Dostają się do naszych płuc, zwiększają ryzyko chorób, wpływają na pogorszenie samopoczucia, mogą powodować bóle głowy i alergie. Nic więc dziwnego, że oczyszczacze powietrza stoją już w wielu domach. Czym się kierować podczas wyboru tego rodzaju urządzenia?

Samo podjęcie decyzji o zakupie oczyszczacza to jedna strona medalu, ale wybór konkretnego modelu to już zupełnie inna sprawa. Wbrew pozorom nie będzie to wcale proste. Na rynku jest mnóstwo dobrej jakości oczyszczaczy, więc pojawiają się wątpliwości co do tego, który z nich będzie najlepszy. Nad czym warto się zastanowić przed zakupem?

Jeden czy kilka oczyszczaczy?

Jeśli mieszkamy w kawalerce, to oczywiście wystarczy nam jeden oczyszczacz. Jednak kiedy mieszkanie jest duże lub mieszkamy w domu, mamy dylemat, czy wybrać kilka mniejszych oczyszczaczy, czy jeden duży. Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nawet wysoka wydajność nie zagwarantuje, że urządzenie będzie zasysać powietrze z całego domu. Może teoretycznie parametry się zgadzają, ale w domu są drzwi, ściany, meble, a to wpływa na skuteczność. Urządzenie najefektywniej będzie pracować w tym pomieszczeniu, w którym je postawimy. Zatem albo będziemy przenosić oczyszczacz do różnych pomieszczeń, albo zdecydujemy się na dwa lub trzy mniejsze i o niższej wydajności.

Zwracamy uwagę na filtry i koszty eksploatacji

W oczyszczaczach najczęściej jest kilka filtrów, ale nie zawsze są one takie same. Jeżeli priorytetem jest dla nas pozbycie się smogu i lotnych związków, to oczyszczacz musi mieć filtr węglowy i filtr HEPA. Jednak oprócz tego może się pojawić na przykład filtr wodny. Warto też wziąć pod uwagę modele posiadające jonizator powietrza. Uwalniane do pomieszczenia jony skutecznie eliminują bakterie, wirusy i grzyby.

Niezależnie od tego, jakie filtry będą w urządzeniu, będziemy musieli je co jakiś czas wymieniać. To również jest koszt i trzeba go przemyśleć. Może się zdarzyć, że za sam oczyszczacz dużo nie zapłacimy, ale zakup filtrów to spory wydatek. Oznacza to, że przy zakupie nie zawsze powinniśmy się kierować tylko ceną urządzenia. Czasem lepiej na wstępie zainwestować więcej.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Podstawową rolą oczyszczacza jest oczywiście filtracja powietrza, więc najważniejsze są filtry, ale możliwości jest tak dużo, że warto wziąć pod uwagę wygodę użytkowania. Bardzo pomocne są tryby audio, dzięki czemu nie trzeba za bardzo ingerować w urządzenie i działa ono na podstawie tego, jakie są parametry powietrza. Warto skupiać się na modelach mających różne tryby działania. Jeśli jest tryb nocny, to urządzenie będzie tak ciche, że może działać nawet wtedy, kiedy będziemy spali. Przydatna jest blokada chroniąca przed zmianą ustawień. Jest to szczególnie warte uwagi, kiedy mamy dzieci. Ponadto przydatne mogą być kółka do przesuwania oczyszczacza, pokrowiec na filtr albo możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://zdrovi.pl/producent/coway/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%