Zamknij

W jaki sposób działa kredyt refinansowany?

11:04, 19.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:04, 19.07.2021

Kredyt hipoteczny na mieszkanie czy dom to zawsze trudna decyzja. Podczas tego rodzaju postanowień stawiamy sobie kilka najważniejszych pytań. Przede wszystkim czy będzie nas stać na spłatę rat? Co się stanie, jeśli nasze finanse nie pozwolą spłacić naszych zobowiązań? Na szczęście teraz pojawił się kredyt refinansowany. W tym artykule dowiemy się, jak działa kredyt refinansowany.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Wielu z nas pewnie słyszało o tej terminologii. Kredyt hipoteczny jest pożyczką udzielaną nam przez bank. Podczas składania wniosku musimy wskazać cel, na który chcemy otrzymać pieniądze. Główną zasadą kredytu hipotecznego jest to, że otrzymamy go tylko w trzech konkretnych przypadkach: gdy posiadamy lokum i chcemy je wyremontować, chcemy wybudować/kupić dom, lub kupić mieszkanie.

Podczas gdy odpowiednio udokumentujemy prawdomówność swoich słów, bank może udzielić nam kredytu, którego zabezpieczeniem będzie właśnie nasza konkretna nieruchomość. Gdyby w przyszłości okazało się, że nie jesteśmy w stanie spłacać rat, to bank może przejść w posiadanie naszego lokum. Jednak obecnie powstał kredyt refinansowany, który nas zabezpiecza, gdy wpadniemy w kłopoty finansowe.

Jak działa kredyt refinansowany?

Kredyt hipoteczny najczęściej brany jest na okres kilkudziesięciu lat. Przez to, że rynek finansowy z biegiem lat znacznie się zmienił, to kredyty hipoteczne kiedyś wzięte, mogą okazać się znacznie mniej opłacalne od tych, które udzielane są teraz. Dlatego też wprowadzono pojęcie kredytu refinansowego.

Kredyt refinansowy to nic innego jak przejęcie kredytu hipotecznego przez innego kredytodawcę. Ten przejmuje nasz dług, spłaca go, a nam wyznacza nowy, korzystniejszy dla nas harmonogram spłaty rat. W przypadku kredytu refinansowego najczęściej trafiamy do zupełnie nowego banku, który w walce z konkurencją z chęcią pójdzie nam na rękę.

Jakie korzyści płyną z kredytu refinansowego?

Przede wszystkim finansowe. Otrzymując kredyt refinansowy, możemy dogadać się z bankiem, że chcemy wydłużyć okres hipoteki. Co za tym idzie, miesięczna rata spłaty znacznie maleje. Także oprocentowanie kredytów hipotecznych w ostatnich latach zmalało. Posiadając stary kredyt i przechodząc na nowy, będziemy podlegali pod nowe oprocentowanie, a więc dzięki temu nasza rata również zmaleje.

Ponadto wybierając kredyt refinansowany, będziemy mogli skorzystać ze zwrotu odsetek czy prowizji w przypadku szybszej spłaty zobowiązania. Stare kredyty hipoteczne nie dają nam takiej możliwości.

Kredyt refinansowany jest dobrym wyborem dla ludzi, którzy zaciągnęli pożyczkę pod zastaw nieruchomości wiele lat temu. Korzystając z takiej oferty, można wynieść wiele korzyści. Jednak należy także uważać na wszelkie kruczki w umowie starego kredytu, tak abyśmy nie ponieśli dodatkowych kosztów. W razie nie znajomości terminologii bankowej warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.

Więcej informacji znajdziesz na https://intuum.pl/blog/czym-jest-kredyt-refinansowany-i-kiedy-mozna-z-niego-skorzystac/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%