Uczniowie SP nr 2 w Sierakowicach wystartowali w miniony weekend w ogólnopolskim etapie Odysei Umysłu. Zdobyli nagrodę Ranatra Fusca za wybitną kreatywność, która jest przepustką do finałów światowych w USA.
Już po raz kolejny Odyseusze z Towarzystwa Przyjaciół Ucznia Horyzont przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach pojadą reprezentować kraj na światowych finałach tego konkursu w USA.
Podczas ogólnopolskiego etapu, który odbył się w miniony weekend w Gdyni, zajęli oni co prawda 4. miejsce w swojej kategorii, ale zdobyli nagrodę z wybitną kreatywność. Wyróżnienie to z góry jest przepustką do finałów światowych (według regulaminu do USA jadą zdobywcy pierwszych miejsc oraz zdobywcy nagrody Ranatra Fusca).
Nagrodę tę otrzymują drużyny jedynie w wyniku decyzji sędziów i kapituły (poza ogólną punktacją konkursową). Wyróżnienie to jest najwyższym zaszczytem w Odysei Umysłu. Przyznawana jest drużynom, które podjęły wyjątkowe ryzyko twórcze lub wykazały się niezwykłą kreatywnością poprzez pomysł, rozwiązanie lub działanie łamiące schematy i daleko wykraczające poza przewidywalne ramy rozwiązania danego Problemu.
- Wiedzieliśmy podczas gali, że mimo nawet najlepszych wyników w problemie długoterminowym, nasza drużyna miała mieszane odczucia na temat problemu spontanicznego. Spodziewaliśmy się, że jego wynik zaważy na wszystkim. Nie spodziewaliśmy się jednak "Ranatry", ta doprowadziła wszystkich do łez i głębokiego wzruszenia - podkreślają trenerzy Odyseuszy.
Sierakowicka drużyna w składzie: Ania Grzenkowicz, Kinga Maszke, Milena Brzeska, Maria Złoch, Wiktor Woźniak, Jeremiasz Bendzmer postanowiła zmierzyć się z problemem 3, czyli reinterpretacją klasyki. Tegorocznym tematem były "Książki od kuchni". Trenerkami zespołu są nauczycielki: Eliza Piotrowska, Amelia Penk i Marieta Młyńska, a zwierzchnikiem Tomasz Ziemann.
Wyzwanie polegało na wyborze jednej z siedmiu podanych książek i stworzeniu autorskiego przedstawienia, które twórczo nawiąże do jej wskazanego, nieoczywistego fragmentu. Sceneria z kart powieści, obejmująca dekoracje i rekwizyty, miała zainspirować oryginalną postać Kreatywnego Kucharza do przygotowania - przy użyciu nietuzinkowego gadżetu kuchennego - jakiegoś przesmacznego posiłku. W spektaklu miał on zostać zaserwowany podczas unikalnej uczty, w której weźmie udział… bohater wybranego utworu.
Uczniowie z Sierakowic postanowili zainspirować się fragmentem książki F.H. Burnett “Tajemniczy Ogród”. Stworzyli historię Kucharza - Duszy Ogrody zaklętej w bukiecie róż, która chcąc ratować ogród i jego mieszkańca - Gila przygotowuje mu posiłek w naparze za pomocą starego omszałego wazonu. Dzięki temu bohater przeżywa ucztę da ciała i duszy, odkrywając przy tym obecność dzieci - Mary i Colina oraz wartość przyjaźni ponad samotnością.
[FOTORELACJA]29653[/FOTORELACJA]
- Rozwiązanie w tym roku jest bardzo plastyczne, bo składa się na nie sceneria odzwierciedlająca fragment utworu, a wraz z nią liczne rekwizyty i kostiumy - informują sierakowiccy Odyseusze.
Drużyna swoje wizualne rozwiązanie oparła na... papierze toaletowym, sztućcach oraz płatkach róż, z których zostały uszyte niektóre stroje. Największym wyzwaniem okazało się odpowiednie przygotowanie płatków róż i liści tak, aby można było stworzyć z nich materiał.
- Wiedzieliśmy, że nie ma na to przepisu w internecie i nikt wcześniej najwyraźniej się tego nie podjął. Przez pół roku drużyna zbierała z kontenerów wieńce i kwiaty, które potem metodą wielu prób i błędów próbowali zaimpregnować tak, aby jednocześnie utrwalić płatek jako całość i zachować jego elastyczność oraz kolor. Po wielu miesiącach udało się uzyskać efekt w wyniku bardzo skomplikowanego procesu konserwacji tych płatków, który samodzielnie wypracowali niczym w laboratorium chemicznym - opowiadają Odyseusze.
Uczniowie przekonali się, że natura jest wybitnie skonstruowana i podejmowanie z nią “twórczej” walki jest wyjątkowo trudne - a często nawet niemożliwe.
- Może dobre intencje- utrwalenie delikatności na wpół martwych róż - sprawiły, że kwiaty podjęły współpracę z odyseuszami?- podkreślają nauczyciele-trenerzy. - Drużyna podczas Finałów Światowych będzie dalej walczyć w konkursie. Czy tam też uda im się otrzymać nagrodę za wybitną kreatywność? Tego nikt nie wie. Na szczęście duch kreatywnych rozwiązań nas nie opuszcza i działamy dalej.
Warto również dodać, że swoje pierwsze kroki w Odysei w pozakonkursowej konkurencji dla Juniorów stawiała młodsza drużyna z Sierakowic w składzie: Zuzanna Armatowska, Agata Penk, Alicja Usowicz, Lena Piekarska, Miłosz Laska, Artur Bendzmer, Michał Kulasiewicz, Przemek Grzenkowicz. Jej trenerkami były: Hanna Leszczyńska, Eliza Piotrowska, Amelia Penk. Drużyna zdobyła uznanie sędziów za swoje rozwiązanie.
Przypomnijmy, że SP nr 2 w Sierakowicach na koncie ma kilka tytułów Mistrzów Świata w Odysei Umysłu. Pierwszy taki tytuł sierakowicka "dwójka" zdobyła w 2018 roku, a w 2019 r. sięgnęła po wicemistrzostwo świata. W 2023 i 2024 r. znów zdobyła Mistrzostwo Świata w tym kreatywnym konkursie.
Odyseja Umysłu to konkurs o charakterze edukacyjno-artystycznym objęty patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczy młodzież kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy w zespole – czyli kompetencji kluczowych potrzebnych w XXI wieku. Olimpiada powstała w Stanach Zjednoczonych w 1978 roku.
Finały Światowe rozgrywane będą na Michigan State University w USA, w dniach 20-25 maja 2025 r.
4 0
Fachowcy i stali bywalcy Odyseji.
Trzymam kciuki za zdobycie złota.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz