Zamknij

Czym zajmuje się flebolog?

15:08, 29.01.2024 Aktualizacja: 15:09, 29.01.2024

Flebologia, czyli specjalizacja, której zainteresowania skupiają się wokół budowy i funkcjonowania żył. Lekarz zajmujący się flebologią zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób dotykających żyły. Z jakimi problemami należy udać się do flebologa, jakie choroby leczy specjalista oraz w jaki sposób?

Z jakimi problemami należy udać się do flebologa?

Konsultacje u flebologa umawiane są najczęściej wtedy, gdy pacjenci zauważą u siebie niepokojące objawy, które świadczyć mogą o rozwoju chorób. Wśród charakterystycznych symptomów wymienić można ból, uczucie ciężkości nóg i dyskomfortu. Często pojawiają się także obrzęki podudzi, kostek, które są szczególnie widoczne wieczorem.

U niektórych osób wymagających konsultacji pojawiają się też charakterystyczne pajączki, które mogą przyjmować barwę niebieską, fioletową lub czerwoną. Dla wielu osób są one utożsamiane tylko z nieestetycznym wyglądem, ale należy wiedzieć, że są objawem choroby i wymagają konsultacji ze specjalistą.

Jakie choroby leczy flebolog?

Flebolog zajmuje się leczeniem chorób dotykających żyły. Najbardziej rozpoznawalną są żylaki, które występują głównie na nogach (podudziach), ale w praktyce pojawić się mogą w obrębie każdej z żył. Żylaki i pajączki, w szczególności żylaki nóg, miejsc intymnych (przymacicza, powrózka nasiennego), a także w innych, nietypowych lokalizacjach. Specjalistycznego leczenia wymagają także owrzodzenia żylne oraz zakrzepica żył głębokich.

W Klinice Flebetica przeprowadzane są konsultacje specjalistyczne u flebologa, dedykowane pacjentom dorosłym, a także kobietom w ciąży. Oczekiwanie na dziecko jest czasem szczególnym, ale u niektórych pań pojawiają się pewne komplikacje, których dla dobra swojego i nienarodzonego dziecka nie można bagatelizować. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek przygotowaliśmy ofertę specjalistycznych konsultacji.

Metody leczenia wykorzystywane w leczeniu chorób żył

W zależności od zaawansowania choroby oraz indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta lekarz może wybrać jedną z dostępnych metod leczenia. Co ważne, nie każdy pacjent z dolegliwościami w obrębie żył wymaga zabiegu operacyjnego. Interwencja chirurgiczna, czyli tzw. minifleboktomia, przeprowadzana jest w zaawansowanej postaci choroby żylnej. Flebolog wykonać może jeden z kilku zabiegów: krosektomię, stripping lub zabieg otwarty bądź endoskopowy, polegający na podwiązaniu żył przeszywających.

Leczenie chirurgiczne wykonywane jest jedynie w uzasadnionych przypadkach, jeśli choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie dostępne są także inne, mniej inwazyjne metody. Wśród najbardziej znanych wymienić należy laserowe leczenie żylaków. Jest to bardzo nowoczesna i mało inwazyjna terapia. W medycynie nazywana jest wewnątrznaczyniową ablacją. Ceniona przez pacjentów i lekarzy, ze względu na szybki powrót do zdrowia. Rekonwalescencja jest stosunkowo krótka, a wykonanie laserowego usuwania żylaków nie wymaga hospitalizacji. Cała procedura przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym.

Inną wykorzystywaną metodą jest tzw. skleroterapia, która pomaga leczyć nie tylko żylaki, ale także pajączki. Istotą metody jest podanie odpowiednio dobranego preparatu bezpośrednio do światła naczyń żylnych. W efekcie dochodzi do kontrolowanego zwłóknienia i zakrzepnięcia, dzięki czemu patologiczne zmiany ulegają zamknięciu. W praktyce skleroterapia jest często wykonywana łącznie z innymi zabiegami, co pozwala uzyskać trwały efekt.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%