Zamknij

Czy kredyt bez wkładu własnego jest możliwy?

14:32, 01.10.2024 Aktualizacja: 14:33, 01.10.2024

Rozważasz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednak nie dysponujesz wkładem własnym? Dzięki programowi Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy możesz ubiegać się o udzielenie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Aby Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił nam gwarancji, wymagana jest jednak zdolność kredytowa oraz spełnienie kilku innych warunków programu. Dowiedz się więcej!

Czym jest wkład własny i kiedy jest wymagany?

Wkład własny to forma zabezpieczenia dla banku w sytuacji, gdyby kredytobiorca nie wywiązywał się ze spłaty kredytu. Jego posiadanie świadczy również o oszczędności i przedsiębiorczości osoby wnioskującej o kredyt - dzięki temu jest on postrzegany przez banki jako pewniejszy kredytobiorca. Wkładem własnym nie musi być wyłącznie zgromadzony kapitał, ale też posiadane przez kredytobiorcę dobra materialne lub inna nieruchomość. 

Wkład własny wymagany jest przede wszystkim przy kredytach hipotecznych (na zakup lokalu mieszkalnego, domu czy jego budowę). Wymóg wkładu własnego jest narzucony odgórnie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecnie wynosi on 20% wartości nieruchomości, jednak w przypadku niektórych banków wystarczy jedynie 10% wkładu. 

Czy można wziąć kredyt bez wkładu własnego?

Nie masz warunków na zgromadzenie wkładu własnego i zastanawiasz się nad możliwością zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego? W takim wypadku rozwiązaniem może być skorzystanie z programów rządowych. Należy jednak pamiętać, że są skierowane do osób spełniających kilka dodatkowych warunków. Jakie są wymagania wobec osób, które chcą zakupić mieszkanie w ramach programu bez wkładu własnego?

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy – warunki uzyskania kredytu bez wkładu własnego

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, nazywany też Mieszkaniem Bez Wkładu Własnego, pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego. Program przewiduje możliwość objęcia brakującego wkładu własnego gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Oznacza to, że kredytobiorca może uzyskać kredyt pokrywający nawet 100% wartości nieruchomości.

Podstawowym kryterium jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Dochody rodziny powinny być na tyle wysokie, aby możliwa była terminowa spłata kredytu na wyższą kwotę, bo bez wkładu własnego. Przy ustalaniu zdolności kredytowej bierze się pod uwagę nie tylko wysokość zarobków, ale też formę zatrudnienia, wielkość gospodarstwa domowego, stałe wydatki ponoszone na utrzymanie oraz inne zobowiązania.

Program skierowany jest do singli, rodzin z dziećmi, małżeństw oraz par w nieformalnych związkach, które wychowują przynajmniej jedno dziecko. W momencie spłaty kredytu nie można posiadać innej nieruchomości, chyba że w skład gospodarstwa wchodzi co najmniej dwoje dzieci. W takim przypadku kredytobiorca może posiadać inną nieruchomość, ale o określonym metrażu, zależnym od liczby dzieci:

  • 50 m2 przy dwojgu dzieci;
  • 75 m2 przy trojgu dzieci;
  • 90 m2 przy czworgu dzieci;
  • bez limitu przy pięciorgu i większej liczbie dzieci.

Na czym polega kredyt bez wkładu własnego?

Kredyt bez wkładu własnego w ramach rządowego programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy można zaciągnąć tylko w wybranych bankach. Proces wnioskowania wygląda podobnie, jak przy ubieganiu się o tradycyjny kredyt hipoteczny. Należy jednak złożyć dodatkowe dokumenty wymagane do uzyskania gwarancji BGK - wniosek o udzielenie gwarancji wkładu własnego oraz oświadczenie o spełnieniu warunków Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego.

Okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat. Wysokość objętej gwarancją BGK części kredytu łącznie z wkładem własnym kredytobiorcy nie może przekroczyć 200 tys. zł.  Od wartości udzielonej gwarancji należy zapłacić 1% prowizji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości udziału w programie, skonsultuj się z Ekspertem Finansowym. Specjalista przeanalizuje Twoją sytuację finansową i wskaże możliwe rozwiązania.

 

Jakub Kuflowski

Ekspert Finansowy NOTUS

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%