Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. Podczas remontu budynku odsłonięto napisy świadczące o jego historii

18.02, 21.01.2023 W.D. Aktualizacja: 18.31, 21.01.2023
REKLAMA

Nasz Czytelnik zwrócił uwagę na napisy nad wejściem do dawnego budynku sądu w Kartuzach, które zostały odsłonięte podczas prac związanych z jego modernizacją. Napisy są w języku niemieckim i są potwierdzeniem dawnego przeznaczenia tego obiektu.  

Trwają prace związane z modernizacją budynku po Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Znajdą się tam Wydziały Geodezji, Budownictwa oraz Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Obiekt zyskać ma historyczny wygląd. 

Kamienica ma ciekawą historię, a jej fragment odsłonięto podczas wykonywania prac. Zwrócił na to uwagę nasz Czytelnik. Chodzi o napisy w języku niemieckim znajdujące się nad wejściem do budynku. 

Warto przypomnieć, że remontowana właśnie kamienica została wzniesiona w XIX wieku. Początkowo był to budynek mieszkalny, ale w okresie pruskim został zakupiony od prywatnego właściciela i od 1876 roku stanowił siedzibę starostwa czyli Landratsamtu. 

Jak czytamy w opracowaniach udostępnionych przez Powiat Kartuski, na początku XX wieku istniały już w tym miejscu dwa połączone ze sobą budynki o odmiennej stylistyce, formie i bryle.

(...) Dwa wejścia na fasadzie nowego budynku świadczą, że jego część przeznaczona była na mieszkanie służbowe starosty (zapewne pomieszczenia z balkonem i wykuszem) – odrębne wejście na piętro od strony południowej poświadcza dokumentacja przebudowy budynku przy ul. Kościuszki 26 z 1983 r. Stalowa, secesyjna oranżeria we wschodniej elewacji budynku przy ul. 3-go Maja 8 mogła przynależeć do mieszkania innego wysokiego urzędnika starostwa (...) - czytamy na kartuskipowiat.com.pl.

Po roku 1945 mieściły się tu Prezydia Miejskiej oraz Powiatowej Rady Narodowej, potem, na początku lat 80-tych XX w., był tu również Urząd Stanu Cywilnego, a w części Bank Spółdzielczy.

W latach osiemdziesiątych XX wnętrza przebudowano i dostosowano do potrzeb Sądu Rejonowego, który wrócił w roku 1986 do Kartuz z Kościerzyny. Od 2020 r. Sąd Rejonowy funkcjonuje w nowym obiekcie przy ul. Kościuszki 1.

 

 

(W.D.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (42)

Odrestaurować Odrestaurować

42 40

I zostawić 18:49, 21.01.2023

Odpowiedzi:6
Odpowiedz

Pisiorek Pisiorek

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


TRZASKTRZASK

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ByłyByły

2 7

katolik obecnie jehowy 23:54, 21.01.2023


AteistaAteista

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


do świrado świra

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


do świrado świra

7 3

odrestauruj sobie głowę znawco od siedmiu boleści 10:40, 22.01.2023


Kartuzy Kartuzy

15 11

Na Ul Majkowskiego na budynku też jest jakiś napis po Niemiecku 18:54, 21.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Z GDZ GD

7 2

No niesamowite. 19:47, 21.01.2023


Jasiek KiklaJasiek Kikla

39 16

Dla nieznających niemieckiego podpowiem, że napis głosi 'Eingang zur Landratsamt' czyli 'Wejście do Starostwa Powiatowego'. 18:56, 21.01.2023

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Pisiorek Pisiorek

7 42

Paszoł won, volksdojczu ! 19:49, 21.01.2023


@ Jasiek@ Jasiek

5 0

Es interessieren mich die wichtigsten Sehenswuerdigkeiten der Carthaus. Wer war der Gruender dieses Haus ? Gruessen Sie bitte alle zu Stadt. Vielen Dank fuer Ihre Bemuehunden, liebe Jasiek und Ich wuensche Ihnen viel Erfolg. 10:32, 22.01.2023


remusikremusik

0 0

Nie zur tylko zum 20:26, 22.01.2023


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Kogoś pogięło  Kogoś pogięło

35 24

Na dworcowej może ktoś odkryje napis Hitler Strasse też go zostawicie 19:57, 21.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


AjaxAjax

1 2

To czemu ruspisie w Polskich szkołach uczą niemieckiego ? 22:51, 21.01.2023


Moja babunia mówiłaMoja babunia mówiła

40 19

płynnie po kaszubsku, polsku i niemiecku, tak jak wielu jej rówieśników.
Teraz słyszę codziennie, że wielu naszych mieszkańców w mowie i piśmie włada słabiutko jedynie językiem polskim. Nastąpiło stopniowe zacofanie ... szkoda ! 20:00, 21.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

vbnvbn

34 29

Piękny napis. No i ***** *** 20:04, 21.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ateista Ateista

1 6

Na razie to będziesz ***** kozę w Kartuzach. Tylko prezerwatywę załóż. 12:55, 22.01.2023


fachowiecfachowiec

62 37

1. Napis nie ma żadnej wartości historycznej, jak chcę zmanipulować ten portal.
2. Napis jest o tyle historyczny, że świadczy o okupacji tych ziem przez niemców.
3. Jeśli komuś do głowy strzeli odrestaurowanie tego napisu, to taka osoba jest nieodpowiedzialna i niepoczytalna.
4. Napis należy zamalować, bądź nadać nazwę z języku polskim i tyle w temacie 20:06, 21.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Obserwator Obserwator

10 14

Weź Malbork zburz bo krzyżacy zbudowali,nie wierzę!!!! 13:35, 22.01.2023


ad Obserwatorad Obserwator

15 5

różnica między 1400 a 1900 głąbie jest wielka, napis namalowany pędzlem Hitlera, przecież to malarz pokojowy czy Bismarcka, a freskiem z Malborka jest ogromna niedouczony nazisto niemiecki!!!! 15:20, 22.01.2023


REKLAMA

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


@Moja babunia mówiła@Moja babunia mówiła

17 15

W odróżnieniu maja babcia bardzo dobrze mówi po kaszubsku =polsku i angielsku i my wszyscy jeździmy po całym świecie a nie tak jak co niektórzy na szparagi 20:13, 21.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Napisz coś o waszychNapisz coś o waszych

2 0

podróżach po całym świecie. To będzie interesujące dla wielu czytelników.
Na świecie jest 220 krajów - napisz chociaż o kilku, jo ? Wszystkie babcie lubią opowiadać, więc to będzie bardzo pouczjące. 10:07, 22.01.2023


@Napisz coś o waszyc@Napisz coś o waszyc

2 0

Spoko za słoik szparagów coś ci tam się opowie 16:09, 22.01.2023


KaszubaKaszuba

26 14

Rosyjskie pomniki cmentarne, po zaborcze niemieckie napisy to obsesja nielicznych którzy mimo upływu ponad stu lat od odzyskania niepodległości jeszcze nie dorośli do Polski 20:25, 21.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DO OdrestaurowaćDO Odrestaurować

34 11

Tylko czekać aż ktoś bystry inaczej przypomni sobie gdzie w Kartuzach były siedziby Gestapo i KGB 20:32, 21.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

24 22

cały Gdańsk i pół kartuz i tak marzy o awansie na Niemca. 20:52, 21.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

A ty marzysz o tymA ty marzysz o tym

4 5

żeby pislam nadal pchał nas na wschód, aż Kaszubia zamieni się w Kacapię ? 10:00, 22.01.2023


Ateista Ateista

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


czy zniszczyćczy zniszczyć

26 12

ewentualnie udokumentować, że coś takiego było i zostało odkryte. Niestety kiedyś takie były czasy i koniec. A co nie którzy dodający swoje komentarze powinni się zastanowić co mówią. Odnośnie rosyjskiego cmentarza ja osobiście uważam że szczątki powinny być ekshumowane i odesłane do Rosji a szczątki naszych rodaków powinny wrócić do naszej ojczystej ziemi. Wówczas skończyły by się jakieś nieodpowiednie zachowania ludzi, wyzwiska i niszczenia nagrobków. A co do naszych żołnierzy naszych ludzi należało by ich sprowadzić i pochować w kraju, bo walczyli o tą wolność wierzyli i poświęcili wszystko co mieli abyśmy my mogli żyć wolni. Należy im się to. 22:58, 21.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hej te drzewa nasadzHej te drzewa nasadz

8 4

I plotek zrobić jak na tym starym zdjęciu jest 23:02, 21.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Zibi Zibi

2 1

Musisz się leczyć i douczyć!!!
,,kaszuBskie". 12:44, 22.01.2023


Ateista Ateista

1 3

Zabolało, co nie, kaszupski wieprzu ? 12:56, 22.01.2023


SssSss

12 4

Jeszcze może poszukajcie byłego właściciela i poproście go na kolanach żeby wrócił do Kartuz 12:05, 22.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz