Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. Niezwykłe znalezisko pod dachem starego garażu

13:46, 27.05.2019 | W.D.

fot.nadesłane/źródło:internet:dlapilota.pl

Podczas prac budowlanych w Kartuzach przy ul. Kościuszki, w stropodachu starego garażu znaleziono elementy szybowca typu ABC z lat 50-tych. Elementy maszyny zostały poważnie uszkodzone i nie nadaje się ona do odbudowy. Ale jej historia czeka na wyjaśnienie.

Historię maszyny i okoliczności, w jakich znalazła się w Kartuzach próbuje wyjaśnić Bogumił Bierawski, prowadzący lotnisko w Kornem, koło Kościerzyny. Jak mówi szybowiec został odkryty przypadkowo, podczas prac budowlanych w Kartuzach przy ul. Kościuszki. 

- Skrzydła i kadłub zostały schowane w stropodachu garażu i niestety podczas prac rozbiórkowych uległy zniszczeniu. Po prostu nikt nie wiedział, że w niewielkiej przestrzeni pod dachem mogą się znajdować takie elementy - mówi Bogumił Bierawski. - To, co zostało z maszyny, niestety nie nadaje się do odbudowy, niemniej jednak bardzo ciekawa jest jej historia oraz to, w jaki sposób znalazła się w tym miejscu w Kartuzach. Liczę, że znajdzie się ktoś, kto wie coś więcej na ten temat. 

Jak podkreśla Bogumił Bierawski, szybowce typu ABC były wytwarzane seryjnie i stanowiły standardowy sprzęt do szkolenia lotniczego.

- Tego typu maszyny były używane na przykład na lotnisku w Gostomiu. Ale pod koniec lat 50-tych zmienił się system szkolenia i szybowce typu ABC wyszły z użycia. Były często rozdawane. Dotarłem nawet do informacji, że jedna taka maszyna została swego czasu przekazana przez aeroklub gdański szpitalowi rehabilitacyjnemu w Dzierżążnie, ale nie wiadomo co się z nią stało. Człowiek, z którym rozmawiałem kiedyś, twierdzi, że została zniszczona - mówi Bogumił Bierawski. - Jeżeli zaś chodzi o miejsce, w którym znaleziono wspomniany egzemplarz, to z tego, co się dowiedziałem, w latach 60-tych działała tam modelarnia lotnicza. 

Elementy odnalezionego w Kartuzach szybowca trafiły na lotnisko w Kornem, gdzie podlegają oględzinom i ocenie technicznej. Zachęcamy osoby, które wiedzą więcej na ten temat lub mają jakiekolwiek informacje, do dzielenia się z nimi w komentarzach lub przekazania ich na adres [email protected]

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (6)

Zdzisek Zdzisek

5 8

To je mój samolot! Chciałem se nim polecieć na Madagaskar 14:57, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Król JulianKról Julian

0 3

To se nie polecisz teraz i dobrze, król może być tylko jeden! 19:54, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antykosmitaantykosmita

4 0

To jest mienie bezspadkowe należące do wiadomo kogo, pod warunkiem, że można za to dostać jakąś kasę. Jeżeli jakiś polski goj uzurpuje sobie do tego prawo własności, to należy natychmiast ten samolot spieniężyć i wypłacić stukrotną wartość wiadomym organizacjom. 19:56, 27.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

krystal n ach,. tkrystal n ach,. t

3 0

447 w realizacji, circle table zrobiło "swoje" 20:01, 27.05.2019


Nick zarezerwowanyNick zarezerwowany

2 1

Nie jestem robotem do Q..y nędzy! 20:06, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mózgmózg

1 0

Ludziska darujcie sobie te idiotyczne komentarze zaśmiecacie internet. 12:12, 04.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA