Zamknij
REKLAMA

Wspomnienie kartuskich bibliotekarzy

14:19, 30.10.2019 | MiPBP/oprac.W.D.

fot.W.D.

W związku ze zbliżającym się świętem listopadowym, czasem zadumy i wspomnień o tych, których już z nami nie ma, pracownicy kartuskiej Biblioteki Publicznej wspominają wszystkich, którzy swoje życie doczesne związali na zawsze z tutejszą książnicą. Dziś przypomnimy sylwetki niektórych z nich.

Wadim Lincow (1911-1963) - to osoba, bez której historia Biblioteki Publicznej w Kartuzach, wyglądałaby zgoła odmiennie. Człowiek, dzięki któremu powstała pierwsza powojenna biblioteka na terenie powiatu kartuskiego i jedna z pierwszych w dawnym województwie gdańskim. To właśnie on, w roku 1945 zorganizował wśród mieszkańców zbiórkę książek, które weszły w skład pierwszego księgozbioru bibliotecznego. Utworzył także w naszym powiecie sieć bibliotek gromadzkich. Funkcję kierownika biblioteki pełnił od 1947 do 1963 roku, do dnia swojej śmierci. Wspominany jest jako niezwykły organizator i popularyzator czytelnictwa.

Maria Pontus (1914-2014) - wśród osób oddanych czytelnictwu dziecięcemu w Kartuzach, z pewnością należy wymienić panią Marię Pontus. Choć dzieciństwo i pierwsze lata młodości spędziła w Pińsku (teren dzisiejszej Białorusi), to właśnie z Kartuzami, do których z rodziną zawędrowała w wyniku wojennych wydarzeń, związała swoje dalsze życie. Pracę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kartuzach podjęła w 1951 roku. Energicznie włączyła się w prace biblioteczne: zreorganizowała system układania książek na półkach, wprowadziła podział literatury ze względu na narodowość autora oraz wyodrębniła w zbiorach literaturę popularnonaukową. Największą jej zasługą jest przede wszystkim doprowadzenie do otwarcia Wypożyczalni dla Dzieci. To tam, poza wypożyczaniem książek, odbywały się przedstawienia, spotkania z ciekawymi osobami, lekcje biblioteczne i wiele innych aktywności kulturalnych. Pani Maria prężnie też działała przy kartuskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. To właśnie pracy z młodym czytelnikiem poświęciła najwięcej lat swojego życia. W kartuskiej Bibliotece pracowała do czasu przejścia na emeryturę w 1977 roku.

Donata Lincow (1931-2018) - szerzenie czytelnictwa wśród mieszkańców Kartuz i okolic nie skupiało się tylko na młodszych odbiorcach. Równolegle do placówki dziecięcej działała Wypożyczalnia dla Dorosłych, której wieloletnim kierownikiem była pani Donata Lincow. Z Biblioteką Publiczną w Kartuzach związana była od 1951 do 1981 roku. Dzięki pani Donacie zapoczątkowano w naszej placówce wypożyczanie międzybiblioteczne. Utworzyła też w latach siedemdziesiątych pogotowie czytelnicze, w ramach którego uczennice liceum dostarczały książki do domów osobom starszym i chorym. Najbardziej jednak pani Donata dała się poznać jako wspaniała organizatorka wystaw i twórczyni przeróżnych okolicznościowych dekoracji.

Opracowano na podstawie:
Pontus Maria: Wspomnienia. Kartuzy: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach, 2013. ISBN 978-83-934744-1-7
Biblioteka Publiczna w Kartuzach 1945-2000. Bydgoszcz: Pomorska Oficyna Wydawniczo - Reklamowa, [2000]. ISBN 83-88091-21-2
(MiPBP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

Aby znaleźć mądrąAby znaleźć mądrą

0 0

książkę, samemu już trzeba być mądrym. Mądrzy rodzice i starsze rodzeństwo lub krewni uczą nas mądrości, zanim jeszcze nauczymy się czytać - a wtedy już samodzielnie wybieramy mądre książki i mądrych przyjaciół. To samo dotyczy szukania mądrych rzeczy w internecie - odrzucając masę głupoty, której jest większość ! ... Babcia Wirgilia 08:19, 22.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA