Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowe kroniki szkoły w Staniszewie. Najstarszy zapis z XIX wieku

12:09, 12.03.2021 | UM Kartuzy/oprac.W.D.
REKLAMA

fot.UM Kartuzy

Szkoła Podstawowa w Staniszewie może się poszczycić bardzo starymi kronikami, na kartach których zapisano dzieje placówki oraz lokalnych społeczności Staniszewa i sąsiednich wsi.

Najstarszy zapis kronikarski pochodzi jeszcze z XIX wieku. Na wielu dokumentach pisanych w językach polskim oraz niemieckim widnieją podpisy mieszkańców, którzy nie żyją już od ponad 100 lat.

Kronika szkoły była szczególnie sumiennie prowadzona w okresie międzywojennym. Wiele zapisów pochodzi z lat powojennych. Dowiadujemy się m.in. jak lokalna społeczność reagowała na przejazd Błękitnej Armii przez Kaszuby, jakie trudności towarzyszyły ponownej organizacji nauczania w szkole w roku 1945.

Trwają prace nad udostępnieniem on-line treści kronik, tak aby każdy mieszkaniec sołectwa Staniszewo i gminy Kartuzy mógł je przeczytać w postaci zdigitalizowanej.

fot.UM Kartuzy

- Cieszę się, że kroniki będą udostępnione szerokiemu gronu naszych mieszkańców, lecz też i historykom, którzy będą chcieli traktować je jako źródło w pracach naukowych. Zwrócę się do dyrektorów innych naszych szkół, aby także zdigitalizowali i udostępnili mieszkańcom swoje najstarsze kroniki - powiedział Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.

- Jesteśmy dumni, że mamy w swojej szkolnej bibliotece tak stare i ważne dokumenty. Chcemy, aby mieszkańcy Staniszewa i okolic, w tym nasi uczniowie i ich rodzice, sami znaleźli w kronikach informacje na temat swoich przodków. Będzie to dla nich żywa lekcja historii - mówi Paweł Pytka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Staniszewie.

(UM Kartuzy/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%