W kontekście obserwowanych zmian klimatu, częste i nagłe zmiany aury powoli stają się codziennością. Obserwowane jest również większe natężenie burz, silnych wiatrów, gradobicia czy opadów deszczu.
Notowane są ponadto zjawiska niespotykane dotąd w danej szerokości geograficznej, jak trąby powietrzne.
Wszystko to nie sprzyja zwłaszcza tym profesjom, które w dużym stopniu zależą od pogody. Należy do nich rolnictwo, którego głównym zadaniem jest produkcja żywności. Precyzyjna pogoda dla rolnika, dla obszaru, na którym znajdują się pola uprawne bądź pastwiska, pozwoli na dostosowanie harmonogramu prac do zmian aury.
Jakie elementy pogody mają kluczowe znaczenie dla rolników?
Pogoda dla rolnika jest ważna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na plony i zdrowie zwierząt. Oto kilka składników pogody, które mają kluczowe znaczenie dla prac prowadzonych w standardowym gospodarstwie rolnym.
- Wilgotność powietrza – jej monitorowanie jest konieczne, by uniknąć chorób roślin i szkodników. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi chorób i drobnoustrojów, a niska może prowadzić do suszy.
- Temperatura – rolnicy muszą monitorować temperaturę, aby zapewnić odpowiednie warunki dla prawidłowego rozwoju roślin i zwierząt. Tutaj znaczne odchylenia w żadną ze stron nie są wskazane (zwłaszcza te gwałtowne, a precyzyjna pogoda dla rolnika jest w stanie odpowiednio wcześnie o takim ryzyku ostrzec).
- Opady – informacja na temat nadchodzących opadów bądź ich braku pozwoli zapewnić odpowiednią ilość wody dla roślin i zwierząt. Niedobór opadów może prowadzić do suszy, a nadmiar może powodować podtopienia i zniszczenie plonów.
- Wiatr – może być korzystny dla rolnictwa, ponieważ pomaga roślinom oddychać i usuwa szkodniki oraz choroby. Jednak silne wiatry mogą również uszkadzać plony i ranić zwierzęta.
- Zjawiska atmosferyczne – rolnicy muszą monitorować zjawiska atmosferyczne – zwłaszcza te nagłe, takie jak burze, grad, ulewy, trąby powietrzne itp., bo tego typu zjawiska mogą mieć negatywny wpływ na plony oraz zwierzęta.
Precyzyjna pogoda dla rolnika, dedykowana dla konkretnego obszaru, z dużą sprawdzalnością i trafiająca z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwoli nie tylko planować takie etapy, jak siew czy zbiory, ale też minimalizować skutki niekorzystnych zjawisk pogodowych.