Dynamiczny rozwój technologii, w tym powstanie sztucznej inteligencji, zmieniły sposób, w jaki postrzegamy dzisiejszy świat. To właśnie one są dziś kluczowym elementem, który warunkuje potencjalny sukces na rynku. Rynek nowych technologii od niedawna obejmuje również kwestie prawne, które rozwijają się zdecydowanie wolniej niż kolejne wersje czatów czy programów do tworzenia spotów, reklam czy filmów bazujących na AI. To zaś rodzi szereg niedopowiedzeń; w wielu przypadkach ustawodawca nie określił jednoznacznie konkretnych zasad postępowania w obliczu różnych zagrożeń związanych z tym tematem. Nowe technologie to szczególny obszar, wymagający zaangażowania po stronie między innymi kancelarii prawnych obsługujących firmy oraz osoby fizyczne. Prawnicy nowych technologii stale poszerzają swoją wiedzę i świadczą szereg usług obejmujących kompleksowe wsparcie podmiotów, które działają w sektorze nowych technologii. Prawo nowych technologii stale się rozwija, jednak już obejmuje szereg zagadnień. Poznaj je lepiej.
Zastosowanie nowych technologii w biznesie obecnie stanowi codzienność. Coraz więcej mówi się również o ich prawnej kontroli. Specjaliści zajmujący się szeroko pojętym prawem IT na co dzień dokonują szczegółowych analiz przedsięwzięć, w których wykorzystuje się nowe technologie – ze szczególnym uwzględnieniem kwestii takich jak prawo własności intelektualnej, umowy licencyjne, regulacje dotyczące oprogramowania czy e-commerce. Prawo IT skierowane jest do wszystkich przedsiębiorców, którzy zajmują się obszarem informatyki; mowa tu zwłaszcza o biznesach typu software house, tworzących oprogramowania oraz aplikacje na zamówienie. Współpracę z doświadczoną firmą mogą także podjąć przedsiębiorcy współpracujący z wykonawcami rozwiązań informatycznych oraz zespołami outsourcingowymi. Pomoc prawna w branżach wykorzystujących nowoczesne technologie to specyficzne zadanie, wymagające obszernej wiedzy oraz znakomitej orientacji w aktualnych trendach. Procesy IT związane z sektorem prawa nierzadko dotyczą złożonych i trudnych zagadnień; prawo nowych technologii dotyczy więc wielu dziedzin. Kluczowa jest wszechstronność specjalistów. Współpraca z doświadczoną kancelarią jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo prowadzenia interesów w biznesie ściśle związanym z szeroko pojętą technologią. Dzięki pomocy specjalistów możliwe jest uniknięcie wysoce konfliktowych sytuacji pomiędzy kontrahentami a partnerami, a przy tym zadbanie o kwestie własności intelektualnej.
Coraz więcej firm powiązanych z nowinkami technologicznymi decyduje się na skorzystanie z usług prawników IT – specjalistów, którzy na co dzień podejmują się współprac z wydawcami, deweloperami gier oraz innymi przedsiębiorcami powiązanymi z dynamicznie rozwijającą się branżą informatyczną. Przykład stanowi Kancelaria Adwokacka Adwokat Beaty Kapały, która na swojej stronie internetowej, kancelariakapala.pl/prawnik-it/, dzieli się zakresem swoich działań, obejmujących między innymi doradztwo prawne w zakresie umów IT, ich przygotowywaniem, a także wsparciem prawnym w projektach z zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI). Kancelarie adwokackie coraz częściej wspierają swoich klientów w przygotowywaniu postępowań zakupowych na zakup usług oraz dostaw IT, a także obsługują spory z zakresu nowych technologii. W czasach dynamicznych zmian prawnych, dobrze jest współpracować z kimś, kto doskonale rozumie specyfikę branży informatycznej; ta bowiem stale ewoluuje, podobnie zresztą jak dotyczące jej przepisy prawne.