Miliardy złotych zmieniają kolejowy krajobraz Pomorza. Co jeszcze dzieje się na pomorskiej kolei? Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podsumowuje kolejowe inwestycje realizowane i zaplanowane w regionie.
Z początkiem lipca rozpoczęła się modernizacja linii 201 z Gdyni do Kościerzyny. Powstają nowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami perony, system informacji pasażerskiej. Linia będzie też dwutorowa, a pociągi pojadą z prędkością do 140 km/h.
Składy elektryczne będą wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, wi-fi oraz gniazda do ładowania. Prace pomiędzy stacjami Gdańsk-Osowa a Somonino mają potrwać do końca 2026 roku.
Urząd Marszałkowski województwa Pomorskiego podkreśla, że jest zapowiedź otwarcia odcinka Kartuzy – Somonino pod koniec tego roku.
To pozwoli na wydłużenie relacji pociągów z Gdańska przez Kartuzy do Somonina oraz zmodyfikowanie tras zastępczych autobusów. Do Kościerzyny pociągi mają dojechać w grudniu 2027 r.
[ZT]69523[/ZT]
Trwa również modernizacja linii 202 pomiędzy Lęborkiem i Słupskiem. Prawie na całym odcinku jest już ułożony drugi tor. Powstają nowe przystanki, np. w Siemianicach. Zmiany zachodzą również na słupskiej stacji. Budowane są dwa dodatkowe perony oraz zupełnie nowy budynek dworca.
Po zakończeniu inwestycji, pociągi pomiędzy Trójmiastem i Słupskiem przyspieszą do 160 km/h. Zakończenie prac planowane jest na późną jesień 2026 r.
Kilka tygodni temu PKP PLK otworzyły oferty w przetargu na dobudowę drugiego toru na odcinku od Gdyni do Lęborka oraz budowę dwóch torów aglomeracyjnych od Redy do Wejherowa. Obecnie trwa ocena złożonych aplikacji. Wartość planowanych prac to ponad 3 mld zł.
Dzięki temu od Gdyni do Lęborka wybudowany zostanie drugi tor. Powstaną też dwa dodatkowe tory pomiędzy Redą i Wejherowem (dla SKM).
Prace związane z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nabierają tempa. Dotyczy to także powiązanych z „atomem” inwestycji kolejowych. Trwają prace projektowe związane z modernizacją nieczynnej od ponad 30 lat linii Wejherowo – Choczewo.
Chodzi także o budowę nowych odcinków torów z Choczewa przez teren elektrowni jądrowej do Steknicy. Budowa ma zakończyć się w 2029 r. Jednocześnie została już wydana decyzja środowiskowa dla prac modernizacyjnych na linii Lębork – Łeba.
Drugim projektem powiązanym z jądrową inwestycją jest modernizacja linii kolejowej 229 z Kartuz do Lęborka. Przetarg na jej rewitalizację został niedawno rozstrzygnięty. Pociągi pojadą z prędkością do 120 km/h., a pełen zakres prac poznamy po przygotowaniu dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie kosztować ok. 625 mln zł.
[ZT]69364[/ZT]
Od początku wakacji remontowana jest także linia kolejowa pomiędzy Malborkiem i Elblągiem. Dzięki pracom pociągi przyspieszą nawet do 160 km/h. Drugim etapem prac, realizowanym w 2026 r. będzie modernizacja sieci trakcyjnej oraz przejazdów drogowo-kolejowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz