
W zbiorach cyfrowej biblioteki Polona można znaleźć archiwalne wydanie Gazety Kartuskiej z 31 sierpnia 1939 roku, a więc dzień przed wybuchem II wojny światowej. Na pierwszej stronie widnieje komunikat o ogłoszonej mobilizacji. 31 sierpnia był jednocześnie pierwszym dniem mobilizacji.

Więcej na temat sytuacji w przededniu wybuchu II wojny światowej można znaleźć także w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach.
WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
23 5
Niesamowite jest to że w nagłówku gazety czytamy jakże wspaniałe słowa : "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
7 1
ten minus to pewnie ukryta opcja Hitlera
3 11
"Niesamowite jest to że w nagłówku gazety czytamy jakże wspaniałe słowa : "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
Nic niesamowitego w tym nie widzę. Jednego jednak jestem pewien. Żadnego twojego wpisu oszołomskiego na pewno by nigdy tam nie opublikowali.
A teraz wracaj sprawdzać czy w lodówce nie kryją się lewacy.
Pozdrowienia dla rodziny (współczucia).
Sąsiad.
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Pozostałe komentarze
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
0 3
jak takiś mądry to zawieś portret prezesia :)
9 1
Przeczytałem z uwaga ten archiwalny artykuł. Każde słowo, każde zdanie wręcz idealnie pasuje do dzisiejszych realiów. Tak wiec nigdy nie mozemy być pewni co napotka nasza ojczyznę
2 8
A co na to lekarz ?
5 1
o cenzura ? to należy tylko powiedzieć, że niektórzy słysząc słowa mobilizacja, zameldowali się w wermachcie ? i robią to po dzień dzisiejszy ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz