Zamknij
,
Śmigus-dyngus na Kaszubach polegał na "smaganiu" brzozowymi witkami lub jałowcem. Nie było zwyczaju polewania się wodą.
7
,
W trakcie prac remontowych budynku dawnej organistówki w Goręczynie, prowadzonych w styczniu tego roku, natrafiono na archiwalne zapiski oraz pieniądze z lat 40-tych XX wieku.
1
,
Dzisiaj przypada ważne święto dla Kaszubów. Dokładnie 19 marca 1238 roku papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia "księciem Kaszub" - była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono tzw. Dzień Jedności Kaszubów. 
18
,
Dziś przypada 80. rocznica Marszu Śmierci więźniów obozu Stutthof. Ewakuowani maszerowali m.in. przez Niestępowo, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno w mrozie, chłodzie i głodzie. Pomagali im Kaszubi. W Pomieczynie, na pamiątkę tamtych wydarzeń, odbędą się uroczystości.
26
,
Choinka jest stosunkowo młodym zwyczajem na Kaszubach. Zwyczaj przywędrował na te ziemie dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej chaty i izby zdobił słomiany snop.
14
,
Lasy mirachowskie skrywają wiele śladów legend i historii, a jedną z nich jest opowieść o zbrodni, którą upamiętnia "czarny krzyż". Miejsce, o które szczególnie dbają myśliwi, bo przez lata stanowiło dla nich punkt orientacyjny i pamiątkę dawnych wydarzeń.
1
,
Wojenne losy Alfonsa Cierockiego, nauczyciela, działacza i publicysty kaszubskiego związanego ze Starą Hutą wciąż czekają na odkrycie. Oto co dotąd udało się ustalić.
7
,
Alfons Cierocki "Al. Fonek", nauczyciel, działacz i publicysty kaszubski związany ze Starą Hutą doskonale rozumiał odrębność językową i kulturową Kaszubów. W swoich czasach formułował odważne poglądy na ten temat - sprzeczne często z opiniami polskich badaczy.
2
,
Kim był Alfons Cierocki? Oto kolejna odsłona portretu zapomnianego nauczyciela, działacza i publicysty kaszubskiego związanego ze Starą Hutą w gm. Kartuzy.
4
,
Oto próba rekonstrukcji i zarys portretu zapomnianego nauczyciela, działacza i publicysty kaszubskiego
1
,
Władysław Nastały i Jerzy Orłowski są postaciami związanymi ze Starą Hutą, na temat których udało się ustalić nieco interesujących faktów, dotąd nieznanych. 
8
,
Wokół Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" narosło wiele mitów, niedopowiedzeń ale i kontrowersji. Dziś wiadomo także, że utrzymywanie relacji z partyzantami, walczącymi oczywiście w słusznej sprawie, często było dla miejscowej ludności problematyczne. Ten wątek pojawia się także w kontekście historii Starej Huty.
12
,
Wspomnienia dotyczące edukacji w okresie międzywojennym mogą szokować i oburzać z dzisiejszej perspektywy. W małej, wiejskiej szkole maluchy uczyły się razem ze starszymi dziećmi. Nauczyciel zaś był surowy. O tym, że czasami bił zbyt mocno wspomina się do dzisiaj.
,
Kronika Szkoły Podstawowej w Starej Hucie została spisana w poniemieckim notatniku z napisem „Kachbuch” przeznaczonym do notowania przepisów kucharskich. Jan Kostuch, założyciel kroniki i pierwszy kronikarz, na pierwszych kartach (de facto zaś ostatnich, ponieważ rozpoczął zapisywanie notesu od jego końca) zapisał tekst pt. Jak powstała wioska Starahuta.
2
,
Zanim podamy garść nowych, dotąd nieutrwalonych przez historyków informacji na temat historii wsi Stara Huta, przyjrzyjmy się temu, co już o tej miejscowości napisano – przede wszystkim w publikacji Dariusza Dolatowskiego pt. Kartuzy. Zarys dziejów gminy od czasów najdawniejszych do 1939 roku, wydanej w 2018 roku przez Urząd Miejski w Kartuzach.